Miasto

Wystawa fotografii i pokaz filmów Tomasa Rafy w Gnieźnie

Zapraszamy na wydarzenie oraz na dyskusję z autorem.

W ramach Dni Sztuki Za(angażowanej) połączonych z Objazdowym Festiwalem Filmowym Watch Docs gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej zaprasza na wystawę fotografii Tomáša Rafy Nowy nacjonalizm w sercu Europy, a także pokaz jego filmów i dyskusję z autorem.

11 grudnia, piątek, godz. 18, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Łubieńskiego 11, Gniezno

W dzisiejszych czasach, kiedy już dobrze wiemy, że nie sprawdził się fukuyamowski „koniec historii”, podziały na prawicę i lewicę są ciągle aktualne, a obecna Europa przeżywa migracyjny kryzys, który wzmacnia ruchy nacjonalistyczne w wielu krajach – mówienie o problemie nacjonalizmu zdaje się bardziej potrzebne niż kiedykolwiek. Tomáš Rafa bada cienką granicę między patriotyzmem, a nacjonalizmem, nie boi się dokumentować przejawów rasizmu i ksenofobii oraz zostawia włączoną kamerę nawet wtedy gdy nie ma już w okolicy innych dziennikarzy, dzięki czemu rejestruje materiał, który nigdy by nie został publicznie pokazany.

O autorze:
Tomáš Rafaartysta wizualny i filmowiec, stara się przedstawić w swoich filmach granicę między patriotyzmem a nacjonalizmem. Swoje poszukiwania rozpoczął w 2009 roku, dokumentując marsze skrajnej prawicy w Słowacji. Obecnie, po ponad pięciu latach trwania projektu, towarzyszy z kamerą każdej istotnej manifestacji – również w Polsce, Czechach i Niemczech. Rafa eksponuje w swojej dziennikarsko-artystycznej pracy spory na linii: Słowacy – Romowie, Słowacy – muzułmanie, Czesi – Romowie, Polacy – Żydzi, oraz aktualny temat uchodźców w Europie.
Problem patriotyzmu i nacjonalizmu w filmach Rafy nie ogranicza się jedynie do ulicznych manifestacji. Na przełomie 2008 i 2009 roku artysta nakręcił swój pierwszy obraz o murach segregacyjnych wyrastających wokół romskich osiedli w Słowacji. Trzy lata później, w ramach projektu „Sportowe Mury 2012”, pracował już z mieszkańcami kilku osiedli, ogrodzonych betonowymi ścianami.

Rafa regularnie publikuje efekty swojej pracy na internetowym blogu. Wśród obszernego materiału, prezentowanego przez artystę na www.newnationalism.eu znajdziemy między innymi: warszawski „Marsz Niepodległości”, parady równości z większości europejskich miast, starcia kibiców podczas EURO 2012, antycygańskie marsze organizowane przez słowackich nacjonalistów czy berlińskie obchody 1 maja. Rafa wchodzi ze swoją kamerą w sam środek konfliktu i jak sam mówi, zależy mu tylko na tym, żeby pokazać co rzeczywiście wydarzyło się podczas demonstracji.

Projekt Rafy „Nowy nacjonalizm w sercu Europy” został wparty przez Ministerstwo Kultury w Słowacji z funduszu ProSlovakia.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij