Miasto

„Włączanie Kultury!” trwa

W ramach projektu „Włącz kulturę!” do Cieszyna przyjechała para artystów Magdalena i Ludomir Franczak, którzy będą rozpoznawać śródmieście za pomocą narzędzi sztuki. Wrócą we wrześniu żeby wnieść swoją artystyczną odpowiedź do badanej przestrzeni publicznej.

Od stycznia ub.roku, w ramach rezydencji artystycznych prowadzone są działania, happeningi, ingerencje, tworzone będą instalacje w przestrzeni śródmieścia Cieszyna. Głos osób mieszkających i pracujących w centrum jest dla nich najważniejszy.

Wybór Śródmieścia do eksploracji artystycznej nie jest przypadkowy. Jak już pisaliśmy, ta przestrzeń to zarówno obszar z ogromnym potencjałem (zabytkowe, urokliwe uliczki, łączące rynek ze wzgórzem zamkowym i przejściem granicznym), jak i zmagający się z licznymi problemami, które powinny być rozwiązywane nie tylko przy pomocy narzędzi artystycznych. Dowodem na to jest chociażby wskazanie śródmieścia jako najbardziej zdegradowanego w Cieszynie w dokumencie wykonanym na zlecenie Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

PDF do pobrania na stronie BIP Cieszyn.

Tutaj wyraźnie widać mankamenty polityki miejskiej, w tym problemy
z odpowiednim zarządzaniem zasobami mieszkaniowymi czy polityką czynszową, które wpływają m.in. na sytuację lokalnych przedsiębiorców, co rzutuje na kondycję całego miasta. Dlatego artyści będą nie tylko tworzyć projekty artystyczne
i instalacje, ale przede wszystkim rozmawiać z ludźmi, odkrywać problemy
i możliwości zmiany w obszarze centrum Cieszyna.

W ramach projektu Włącz kulturę poza działaniami artystów odbywają się też regularne warsztaty artystyczno-edukacyjne organizowane przez Zespół Świetlicy Krytyki Politycznej dla dzieci i młodzieży z O!Świetlicy i Gimnazjum nr 3
w Cieszynie. Młodzi ludzie w tym roku poznają architekturę współczesną. Do tej pory dzieci uczęszczające do świetlicy zajmowały się już problemami śródmieścia uczestnicząc w przygotowaniach m.in. słuchowiska czy święta ulicy Głębokiej.

——–

Ludomir Franczak Artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator. Jest stypendystą Fundacji Wyszehradzkiej (VARP), MKiDN (2014) i trzykrotnym Marszałka Województwa Pomorskiego, zdobywcą nagrody za najlepszy film eksperymentalny na festiwalu Euroshorts 2007 i laureatem festiwalu Spotkania 2011 Fundacji Łódzkich Spotkań Teatralnych. Nominowany do tytułu „Kulturysta roku 2013” przez dziennikarzy radiowej Trójki.
Zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych.
Wystawia w galeriach w Polsce i za granicą.

Magdalena Maria Franczak artystka interdyscyplinarna, podczas realizacji prac posługuje się różnymi mediami: malarstwem, rysunkiem, fotografią, performance. Tworzy obiekty i pracuje z przestrzenią site specific.
Członkini polsko-niemieckiej grupy AOUA (Academy of Ugly Arts).
Współpracuje z artystami i artystkami z Polski i ze świata: z Yael Frank, Marcinem Dymiterem, Ludomirem Franczakiem, Sarą Kurzinger oraz Jaśminą Wójcik i Weroniką Lewandowską, z którymi tworzą kolektyw „Łodygi”.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014r.
Wystawia w galeriach w Polsce i za granicą. (m.in. Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie, Arsenał w Poznaniu, BWA Zielona Góra, Labirynt w Lublinie, CSW
w Toruniu i wielu innych)

Działanie sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Włącz kulturę!” (Edukacja kulturalna)


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij