Ogromne zmiany jakie zaszły w ostatnim czasie na ul. Wajdeloty w Gdańsku będą tematem spaceru i dyskusji w czwartek, 18 czerwca. Wydarzenie inspirowane jest publikacją Jane Jacobs.
Spacer ulicą Wajdeloty we Wrzeszczu Dolnym połączony z objaśnieniem poszczególnych etapów zmian zachodzących w tym rejonie przez ostatnie lata rozpocznie dyskuję o charakterze i tożsamości dzielnicy w duchu Jane Jacobs. Organizatorzy wydarzenia chcą dowiedzieć się od mieszkańców i mieszkanek ul. Wajdeloty, Dolnego Wrzeszcza oraz Gdańska, jak oceniają zmiany, które obserowawne są w tym miejscu od kilku lat. Zachęcamy do podzielenia się opiniami w czwartek, 18 czerwca.
Program wydarzenia:
17.00 Spacer z przewodnikami i przewodniczkami po ul. Wajdeloty, zbiórka przy rondzie
18.15 społeczna dyskusja o efektach rewitalizacji w II LO w Gdańsku, ul. Pestalozziego 7 (boczna sala)
Na ulicy Wajdeloty można znaleźć wiele analogii do książki „Życie i śmierć wielkich miast Ameryki” autorstwa Jane Jacobs, która była aktywistką walczącą o zachowanie charakteru i tożsamości swojej dzielnicy. Autorka, Jane Jacobs o swojej publikacji „Ta książka to atak na obowiązujące metody planowania i przebudowywania miast. (…) To właśnie z miast urbanistyka powinna czerpać naukę i w odniesieniu do nich formułować i weryfikować swoje założenia. Jednak praktycy i nauczyciele tej dyscypliny (jeśli można ją tak nazwać) nie biorą pod uwagę wniosków płynących z realnych sukcesów i porażek, nie zastanawiają się, dlaczego zmiana na lepsze przychodzi czasem zupełnie nieoczekiwanie. Ich myślenie o wielkim mieście rządzi się natomiast zasadami wyprowadzonymi z obserwacji działania i wyglądu miasteczek, przedmieść, sanatoriów dla gruźlików, terenów wystawowych i miast marzeń – wszystkiego oprócz prawdziwych miast.”
Organizatorami wydarznia są Towarzystwo Urbanistów Polskich, Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, Fundacja KIL, Stowarzyszenie Waga, Staż Miejska w Gdańsku oraz Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny.