Miasto

Warsztaty Igora Stokfiszewskiego

Warsztaty Teatr i zgromadzenie we wtorek, 22 kwietnia w Świetlicy KP w Trójmieście.

 


Dwudniowe warsztaty Teatr i zgromadzenie prowadzone przez dramaturga Igora Stokfiszewskiego, poświęcone artystycznym praktykom zorientowanym wspólnotowo odbędą się we wtorek, 22 kwietnia i w środę, 23 kwietnia.

 


Seminarium poświęcone praktykom z dziedziny teatru, sztuk wizualnych i performatywnych opartym na budowaniu więzi i oddziaływaniu na rzeczywistość społeczną. Podczas spotkań zaprezentowane zostaną m.in. Msza w inscenizacji Artura Żmijewskiego, fragmenty prac Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards, Promień Pawła Althamera oraz Faquir de Oriente – działanie zrealizowane przez Bartosza Szydłowskiego w Mieście Meksyk, które na różne sposoby podchodzą do zagadnień konstytuowania wspólnoty społecznej.

 


Seminarium Teatr i zgromadzenie będzie miało charakter performatywnych warsztatów i będzie prowadzone wśród wcześniej zrekrutowanej grupy. Zapisy na warszaty: [email protected]

 



Pytanie o wspólnotę – międzyludzką, duchową, społeczną i polityczną – o to, w jakie ramy wyobraźniowe i praktyczne wpisuje się dziś, jakimi charakteryzuje się przymiotami, jakie mechanizmy regulują jej konstytuowanie się, a także, jaki kształt przybierała dawniej i czym mogłaby cechować się w przyszłości, nabiera tym większej wagi, im bardziej świat współczesny napotyka bariery w rozwijaniu takich wartości jak solidarność międzyludzka, troska wzajemna, współodczuwanie ze wszystkimi istotami żyjącymi, sprawiedliwe traktowanie każdej z nich, i im bardziej rzeczywistość związków pomiędzy jednostkami zdominowana zostaje przez odruchy egoizmu, relacje konkurencyjności, przez wzajemną nieufność, podejrzliwość i skonfliktowanie.

 

Igor Stokfiszewski – prowadzący warsztaty

 



Warsztaty Teatr i zgromadzenie Igora Stokfiszewskiego zaplanowane są na dwa spotkania w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 35, II p.: we wtorek, 22 kwietnia o godz. 18.00 – część I, w środę 23 kwietnia o godz. 18.00 – część II. Na zajęcia obowiązują zapisy: [email protected]. Udział w warsztatach jest bezpłatny. 

 


Igor Stokfiszewski – krytyk literacki i teatralny, dramaturg, publicysta i członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książki Zwrot polityczny (2009). Współredaktor książek Tekstylia. O „rocznikach siedemdziesiątych” (2002), Ludzie, miasta. Literatura Białorusi, Niemiec, Polski i Ukrainy – ślady „nieistniejącego języka” (2008) oraz Jerzy Grotowski – Teksty zebrane (2012). Współpracował przy spektaklach Wojtka Klemma i Agnieszki Olsten, działaniach artystyczno-społecznych prowadzonych przez Bartosza Szydłowskiego w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie/Nowej Hucie oraz interwencjach miejskich pod opieką kuratorską Loli Arias i Stefana Kaegi. Jako badacz zajmuje się wspólnotowymi aspektami aktualnych działań prowadzonych w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards we włoskiej Pontederze. Był członkiem zespołu 7. Berlin Biennale (2012), przygotowanego przez Artura Żmijewskiego we współpracy z Joanną Warszą i petersburską grupą Voina. Jest wykładowcą Instytutu Studiów Zaawansowanych w Warszawie, gdzie prowadzi spotkania seminaryjno-warsztatowe Sztuka jako narzędzie zmiany rzeczywistości.

 


Seminarium Teatr i zgromadzenie odbywa się w ramach cyklu Uniwersytetu Krytycznego dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij