Jak działa TitanPad, Mumble, Twitter?
Warszataty mają na celu pokazanie jak efektywnie używać narzędzi internetowych i jak szerokie może być ich zastosowanie. Nie zabraknie ćwiczeń ze skutecznego używania Twittera oraz wykorzystywania TitanPad, który świetnie sprawdza się podczas zespołowego, niehierarchicznego pisania komunikatów prasowych czy obywatelskich protestów
Prowadzenie: aktywiści z hiszpańskiego Ruchu Oburzonych (Indignados) i włoskiej grupy ESC.
Bezpłatne warsztaty zaczną się w Ostrowcu w piątek, 25 października, i potrwają do niedzieli.
Miejsce: Agencja Rozwoju Lokalnego, ul. Sandomierska 26a (Centrum Biurowo-Konferencyjne), piętro 1, sala 24.
Zgłoszenia: [email protected]
Warsztaty uczą kolektywnego działania przez Internet, tworzenia i wymiany informacji. Dotyczą narzędzi internetowych, służących:
– samoorganizacji (listy mailingowe, komunikator Mumble, komunikator Titan Pad, platforma N-1),
– media-aktywizmowi (blogi, Wiki, Twitter, Facebook, platformy do live-streamingów, tworzenie narracji – Storify oraz podcasty radiowe),
– mobilizacji społecznej (narzędzia horyzontalne i służące społecznym kampaniom medialnym),
– rozwijaniu demokracji bezpośredniej.
Nazwa warsztatu została zaczerpnięta z inicjatywy Democracy 4.0 | Democracia 4.0 [http://demo4punto0.net/], która służy rozwijaniu narzędzi uczestnictwa obywateli w decyzjach politycznych. Warsztaty wynikają z przekonania, że demokracja polega na umożliwieniu każdej obywatelce i każdemu obywatelowi wyrażania własnych opinii, wymianz opinii z innymi oraz uczestnictwa w procesach decyzyjnych.
Tydzień przed warsztatami, w sobotę 19 października, odbył się pokaz filmów dokumentalnych o ruchach społecznych w Hiszpanii: „Marsz oburzonych” („La Marcha Indignada”), „Codzienna rewolucja” („Everyday Revolution”).
Po pokazie filmów o rewolucjach społecznych opowiadał Igor Stokfiszewski, publicysta „Dziennika Opinii” i autor książki Zwrot polityczny (2009), który od 2011 r. uczestniczy w działaniach międzynarodowych ruchów społecznych Indignados i Occupy.
Projekcja filmów i spotkanie z Igorem Stokfiszewskim została podsumowana w Ostrowiec.tv.
Dostępny jest również zapis streamingu z dyskusji na Bambuser.