Miasto

Warszawa czyta – warsztaty i spotkania

Krytyka Polityczna zaprasza na warsztaty dla moderatorów dyskusyjnych klubów książki i spotkanie klubów z Sylwią Chutnik.

Warsztaty dla moderatorów DKK w ramach akcji WARSZAWA CZYTA

10 maja, piątek, redakcja Krytyki Politycznej, ul. Foksal 16, II piętro

godz. 12-13.30: Czytaj między wierszami – warsztaty krytycznego czytania poprowadzi Marta Konarzewska, polonistka i krytyczka literacka.

Jak zajrzeć pod powierzchnię i twórczo interpretować czytane książki? Jak zachęcić czytelniczki i czytelników do zadawania nieoczywistych pytań? Jak nie odpowiadać, a raczej dyskutować? Komu wierzyć i czym się inspirować – recenzjami, biografią, a może postawić na kontekst z pozoru nieprzystający? Jak oswoić potwora nadinterpretacji i jak go wykorzystać? Krytyczne czytanie będziemy ćwiczyć na przykładzie fragmentów Cwaniar Sylwii Chutnik. Dla wszystkich biorących udział w warsztacie – Przewodnik dla miejskich czytelniczek i czytelników przygotowany w ramach akcji Warszawa Czyta oraz książki niespodzianki.

Godz. 14-15.30: Pokaż się! – warsztaty dotyczące informacji i promocji poprowadzi Agata Jałosińska, redaktorka portalu Technologie.org.pl. Podczas warsztatów będziemy rozmawiać o tym, jak małym wysiłkiem sprawić, żeby nasz dyskusyjny klub książki stał się bardziej widoczny. Co zrobić, żeby nowi mieszkańcy i mieszkanki twojej okolicy trafili do klubu dyskusyjnego? Jak relacjonować spotkania klubu, żeby przyciągnąć nowych uczestników? Czy warto prowadzić bloga? Jak w najsensoniejszy sposób wykorzystać media społecznościowe?

Warsztaty dla osób prowadzących Dyskusyjne Kluby Książki.

Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 30 kwietnia pod adresem: [email protected]. W tytule prosimy wpisać WARSZTATY DKK.

Marta Konarzewska – polonistka, krytyczka literacka. Wicenaczelna magazynu „Furia”. Współautorka, razem z Piotrem Pacewiczem, książki Zakazane miłości. Prowadzi spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego Krytyki Politycznej oraz wiele spotkań literackich organizowanych m.in. przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Współprowadziła audycję „Podróże literackie” na antenie Radia Łódź. Publikowała m.in. we „Frazie”, w „Portrecie”, „Gazecie Wyborczej”.

Agata Jałosińska – redaktorka portalu Technologie.org.pl prowadzonego przez Fundację TechSoup. Współpracowała z Centrum Cyfrowym Projekt: Polska (Medialab Warszawa, Szkoła Infografiki), Fundacją Ortus (Medialab Chrzelice, Medialab Lublin), Fundacją Nowe Media. Latająca animatorka Kultury w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę”. Z wykształcenia antropolożka, w praktyce: trenerka i animatorka.

 ____________


Spotkanie Sylwii Chutnik z Dyskusyjnymi Klubami Książki


12 maja, niedziela, godz. 17-19, państwomiasto, ul. Andersa 29

moderacja: Magda Majewska | Warszawa Czyta | Krytyka Polityczna

Wyjątkowa okazja, by spotkać się z bohaterką pierwszej edycji akcji WARSZAWA CZYTA, zapytać o Cwaniary i inne książki, stosunek do Warszawy, plany twórcze i codzienną działalność społeczną. Mamy nadzieję, że spotkanie będzie też szansą poznania osób z innych klubów książki, integracji i wymiany doświadczeń.

Po spotkaniu zapraszamy na WIELKI FINAŁ AKCJI WARSZAWA CZYTA: Cwaniacką Niedzielną Akcję – efekt pracy warsztatowej pod kierunkiem Jakuba Snochowskiego oraz cwaniackie karaoke na żywo.

____________

Polecamy też na inne wydarzenia w ramach WARSZAWA CZYTA, m.in.:

Cwaniary. Portrety, czyli czytanie fragmentów Cwaniar przygotowane przez Studio Teatralne Koło 9 maja, czwartek, godz. 19.00, księgarnia i kawiarnia MiTo, Waryńskiego 28

oraz

otwarty panel dyskusyjny z udziałem Sylwii Chutnik „Co się teraz robi, w takiej chwili?” Udział biorą: Sylwia Chutnik, Olga Morawska (Fundacja Nagle Sami), Agnieszka Olejnik (Fundacja Chustka), Joanna Piotrowska (Feminoteka), Kazimiera Szczuka (Krytyka Polityczna); prowadzenie: Kacha Szaniawska | Warszawa Czyta

9 maja, czwartek, godz. 19.00, księgarnia i kawiarnia MiTo, Waryńskiego 28

Idzie rak, nieborak, jak uszczypnie będzie znak… I co się teraz robi, w takiej chwili? W głowie pustka, w sercu wyrwa. Gdy umiera ktoś, a ty nie możesz nic; gdy ktoś kogoś bije albo ciebie ktoś po pysku pierze; gdy miasto kradnie deweloper; gdy ulicami chodzić strach. Trzeba wziąć się w garść, nie marudzić, smutek, rozpacz, gniew schować do kieszeni albo ładnym językiem literackim krzywdę wyrazić. A może właśnie nie, może trza się bić, dać nauczkę? No i co się teraz robi, w takiej chwili?

Pełny program: http://warszawaczyta.org

Krytyka Polityczna i Dziennik Opinii są partnerami akcji WARSZAWA CZYTA.

Czytaj też: Fantazyjny komiks staje w gardle – wywiad z Sylwią Chutnik

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij