Krytyka Polityczna zaprasza na warsztaty dla moderatorów dyskusyjnych klubów książki i spotkanie klubów z Sylwią Chutnik.
Warsztaty dla moderatorów DKK w ramach akcji WARSZAWA CZYTA
10 maja, piątek, redakcja Krytyki Politycznej, ul. Foksal 16, II piętro
godz. 12-13.30: Czytaj między wierszami – warsztaty krytycznego czytania poprowadzi Marta Konarzewska, polonistka i krytyczka literacka.
Jak zajrzeć pod powierzchnię i twórczo interpretować czytane książki? Jak zachęcić czytelniczki i czytelników do zadawania nieoczywistych pytań? Jak nie odpowiadać, a raczej dyskutować? Komu wierzyć i czym się inspirować – recenzjami, biografią, a może postawić na kontekst z pozoru nieprzystający? Jak oswoić potwora nadinterpretacji i jak go wykorzystać? Krytyczne czytanie będziemy ćwiczyć na przykładzie fragmentów Cwaniar Sylwii Chutnik. Dla wszystkich biorących udział w warsztacie – Przewodnik dla miejskich czytelniczek i czytelników przygotowany w ramach akcji Warszawa Czyta oraz książki niespodzianki.
Godz. 14-15.30: Pokaż się! – warsztaty dotyczące informacji i promocji poprowadzi Agata Jałosińska, redaktorka portalu Technologie.org.pl. Podczas warsztatów będziemy rozmawiać o tym, jak małym wysiłkiem sprawić, żeby nasz dyskusyjny klub książki stał się bardziej widoczny. Co zrobić, żeby nowi mieszkańcy i mieszkanki twojej okolicy trafili do klubu dyskusyjnego? Jak relacjonować spotkania klubu, żeby przyciągnąć nowych uczestników? Czy warto prowadzić bloga? Jak w najsensoniejszy sposób wykorzystać media społecznościowe?
Warsztaty dla osób prowadzących Dyskusyjne Kluby Książki.
Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 30 kwietnia pod adresem: [email protected]. W tytule prosimy wpisać WARSZTATY DKK.
Marta Konarzewska – polonistka, krytyczka literacka. Wicenaczelna magazynu „Furia”. Współautorka, razem z Piotrem Pacewiczem, książki Zakazane miłości. Prowadzi spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego Krytyki Politycznej oraz wiele spotkań literackich organizowanych m.in. przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Współprowadziła audycję „Podróże literackie” na antenie Radia Łódź. Publikowała m.in. we „Frazie”, w „Portrecie”, „Gazecie Wyborczej”.
Agata Jałosińska – redaktorka portalu Technologie.org.pl prowadzonego przez Fundację TechSoup. Współpracowała z Centrum Cyfrowym Projekt: Polska (Medialab Warszawa, Szkoła Infografiki), Fundacją Ortus (Medialab Chrzelice, Medialab Lublin), Fundacją Nowe Media. Latająca animatorka Kultury w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę”. Z wykształcenia antropolożka, w praktyce: trenerka i animatorka.
____________
Spotkanie Sylwii Chutnik z Dyskusyjnymi Klubami Książki
12 maja, niedziela, godz. 17-19, państwomiasto, ul. Andersa 29
moderacja: Magda Majewska | Warszawa Czyta | Krytyka Polityczna
Wyjątkowa okazja, by spotkać się z bohaterką pierwszej edycji akcji WARSZAWA CZYTA, zapytać o Cwaniary i inne książki, stosunek do Warszawy, plany twórcze i codzienną działalność społeczną. Mamy nadzieję, że spotkanie będzie też szansą poznania osób z innych klubów książki, integracji i wymiany doświadczeń.
Po spotkaniu zapraszamy na WIELKI FINAŁ AKCJI WARSZAWA CZYTA: Cwaniacką Niedzielną Akcję – efekt pracy warsztatowej pod kierunkiem Jakuba Snochowskiego oraz cwaniackie karaoke na żywo.
____________
Polecamy też na inne wydarzenia w ramach WARSZAWA CZYTA, m.in.:
Cwaniary. Portrety, czyli czytanie fragmentów Cwaniar przygotowane przez Studio Teatralne Koło 9 maja, czwartek, godz. 19.00, księgarnia i kawiarnia MiTo, Waryńskiego 28
oraz
otwarty panel dyskusyjny z udziałem Sylwii Chutnik „Co się teraz robi, w takiej chwili?” Udział biorą: Sylwia Chutnik, Olga Morawska (Fundacja Nagle Sami), Agnieszka Olejnik (Fundacja Chustka), Joanna Piotrowska (Feminoteka), Kazimiera Szczuka (Krytyka Polityczna); prowadzenie: Kacha Szaniawska | Warszawa Czyta
9 maja, czwartek, godz. 19.00, księgarnia i kawiarnia MiTo, Waryńskiego 28
Idzie rak, nieborak, jak uszczypnie będzie znak… I co się teraz robi, w takiej chwili? W głowie pustka, w sercu wyrwa. Gdy umiera ktoś, a ty nie możesz nic; gdy ktoś kogoś bije albo ciebie ktoś po pysku pierze; gdy miasto kradnie deweloper; gdy ulicami chodzić strach. Trzeba wziąć się w garść, nie marudzić, smutek, rozpacz, gniew schować do kieszeni albo ładnym językiem literackim krzywdę wyrazić. A może właśnie nie, może trza się bić, dać nauczkę? No i co się teraz robi, w takiej chwili?
Pełny program: http://warszawaczyta.org
Krytyka Polityczna i Dziennik Opinii są partnerami akcji WARSZAWA CZYTA.
Czytaj też: Fantazyjny komiks staje w gardle – wywiad z Sylwią Chutnik