Miasto

Walka klas w bezklasowej Polsce

Czy dzisiaj w Polsce widoczna jest walka klas? Goście dyskusji: prof. Sławomir Magala, Jacek Kołtan, Michał Sutowski.

Spotkanie z profesorem Sławomirem Magalą i rozmowa wokół jego książki Walka klas w bezklasowej Polsce odbędzie się w ramach Uniwersytetu Krytycznego. W dyskusji wezmą udział: Jacek Kołtan (Europejskie Centrum Solidarności), Michał Sutowski (Krytyka Polityczna).

6 marca, środa, godz. 17.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku).

Książka Sławomira Magali Walka klas w bezklasowej Polsce jest połączeniem reportażu, analizy historyczno-filozoficznej i uczestniczącego badania socjologicznego. Magala korzystając z metodologii socjologii konfliktu i marksizmu, dopatruje się źródeł Sierpnia w antagonizmie klasowym. Książka pisana w latach 1980 – 1981 w okresie działania pierwszej „Solidarności” i wydana pierwotnie w Stanach Zjednoczonych (1982), zdumiewa ostrością sądów, dowcipem i głębią perspektywy poznawczej.

„Dobrze się więc stało, że książka Sławomira Magali została po trzydziestu latach przypomniana i zaprezentowana polskiemu czytelnikowi. Jej przewrotne (za sprawą nawiązania do języka walki klas) oraz dobrze wyartykułowane tezy, anglosaska forma eseju, a także dowcipny styl pisarski powodują, że choć powstało wiele książek obszerniej czy głębiej analizujących przeobrażenia społeczne i polityczne w komunistycznej Polsce, warto esej Magali przeczytać. Również po to, by lepiej rozumieć obecne konflikty społeczne.” (Mateusz Fałkowski, Kultura Liberalna)

Sławomir Magala – ekspert w dziedzinie zarządzania kompetencjami międzykulturowymi i komunikacyjnymi we współczesnych biurokracjach. Pracuje na Uniwersytecie Erazma z Rotterdamu. Autor wielu prac z pogranicza filozofii, socjologii i kulturoznawstwa, m.in. Walka klas w bezklasowej Polsce (2012)

Jacek Kołtan – studiował filozofię i nauki polityczne na UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie, doktorat z filozofii społecznej obronił na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Obecnie kierownik Wydziału Myśli Społecznej w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Autor książki poświęconej tożsamości społecznej podmiotu Der Mitmensch (2012).

Michał Sutowski – absolwent Kolegium MISH UW, politolog i publicysta. Zajmuje się m.in. ideologią polskiej opozycji demokratycznej, polityką rosyjską i niemiecką. Tłumacz z języka angielskiego i niemieckiego. Publikuje w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”. Sekretarz redakcji pisma „Krytyka Polityczna”, członek zespołu Wydawnictwa KP.

Na debatę zaprasza Krytyka Polityczna i Europejskie Centrum Solidarności.

WSTĘP WOLNY.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij