Spotkanie wokół książki "Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej" oraz filmów Andrzeja Wajdy w środę w KP w Gdańsku.
Mówimy „Wajda”, a myślimy: „mistrz”, „klasyk”, „twórca narodowy”. Co się dzieje, kiedy „klasyk” i „ikona” kina robi film o „ikonie” Solidarności? Czy przypadkiem nie zamykamy Wajdy w muzealnej gablocie z napisem „nie dotykać” i z szacunku przestajemy już o nim dyskutować, się o niego spierać? Czy coś przez to tracimy? O czym dyskutowali widzowie Wajdy przed laty? Czemu stał się dla nich tak ważnym twórcą narodowych, i czemu dla młodszych widzów bywa mało interesujący? A może nie?
Kino Wajdy stawia dziesiątki pytań. Na część z nich postaramy się odpowiedzieć podczas dyskusji.
Dyskusja zatytułowana Wajda – marmur, żelazo, nadzieja odbędzie się w środę, 30 października 2013, godz. 19.00, w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk.
W rozmowie prowadzonej przez Agnieszkę Wiśniewską udział wezmą Monika Bokiniec, Maciej Gdula, Krzysztof Kornacki.
Spotkanie połączone jest z promocją książki Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej. W dniu spotkania książka dostępna będzie w niższej cenie – 25 PLN.
„Wajda to polskie kino, to najmocniejsze obrazy polskiej formy, to kino obywatelskie od pół wieku podejmujące tematy najważniejsze dla nas, jako politycznej wspólnoty. Jaką Polskę opisuje Wajda? Jaką projektuje w swoich filmach? Wyciągając filmy Wajdy z muzealnych gablot („arcydzieło nie dotykać”), ścierając z nich kurz, pytamy o ich aktualność dla nas – nie tylko kinomanów, ale także dla obywatelek i obywateli”
Fragment książki Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej
SPOTKANIE OTWARTE! WSTĘP WOLNY!
Debata odbywa się w ramach cyklu Kino Zaangażowane wspieranego przez Urząd Miejski w Gdańsku i Samorząd Województwa Pomorskiego.