Miasto

„W służbie mroku” – pokaz filmu i debata

Niewiele osób wie, że lekarze i psycholodzy odegrali kluczową rolę w przygotowaniu i przeprowadzeniu tortur stosowanych w „wojnie z terroryzmem”.

13 maja, poniedziałek, godz. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna)

Dokument „W służbie mroku – udział lekarzy i psychologów w torturach wojny z terroryzmem” (USA 2011) opowiada o roli amerykańskich lekarzy w przygotowaniu tortur stosowanych wobec ludzi uwięzionych w wyniku działań militarnych prowadzonych przez USA i sojuszników po ataku na World Trade Center w roku 2001.

Po projekcji zapraszamy na debatę z udziałem prof. Ramzi Kassema (Uniwersytet Cuny Nowy Jork) i Adam Krzykowski (dziennikarz „Panoramy” TVP). Prowadzenie: Anna Minkiewicz

O FILMIE: W SŁUŻBIE MROKU. UDZIAŁ LEKARZY I PSYCHOLOGÓW W TORTURACH ‘WOJNY Z TERRORYZMEM’ | DOCTORS OF THE DARK SIDE reż. Martha Davis, USA 2011, 75’

Powszechnie znane są koszmarne zdjęcia tortur z więzienia Abu Ghraib w Iraku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w archipelagu tajnych więzień CIA rozmieszczonych na całym świecie, zapewne także w Polsce, obchodzono się z więźniami w podobny sposób. Jeszcze mniej osób wie, że lekarze i psycholodzy odegrali kluczową rolę w przygotowaniu i przeprowadzaniu tortur. Film nie epatuje makabrycznymi scenami. Są one wyłącznie inscenizowane w sposób o wiele łagodniejszy niż ich wersja rzeczywista.

W dokumencie głos zabierają działacze praw człowieka, uświadamiając widzom ciemną stronę „wojny z terroryzmem”. W filmie występują m.in. amerykański prawnik Ramzi Kassem, profesor uniwersytetu CUNY w Nowym Jorku, który broni więźniów w Guantanamo i Bagramie, wojskowy major Eric Montalvo, naświetlający sprawę jednego z nieletnich chłopców więzionych w Guantanamo, Nathaniel Raymond, były pracownik amerykańskiej organizacji Physicians for Human Rights oraz inni amerykańscy eksperci wojskowi i cywilni.

Narratorem jest Mercedes Ruehl, aktorka, zdobywczyni Oscara za rolę drugoplanową w filmie Fisher King.

„… jeden z największych skandali w historii amerykańskiej etyki lekarskiej” – Nathaniel Raymond, Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Na Rzecz Praw Człowieka

Pokaz organizowany we współpracy z polską edycją Le Monde diplomatique, wydawnictwem Medycyna Praktyczna, Centrum Wolnej Myśli Politycznej im. Güntera Grassa oraz Krytyką Polityczną.

Więcej informacji

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij