Niewiele osób wie, że lekarze i psycholodzy odegrali kluczową rolę w przygotowaniu i przeprowadzeniu tortur stosowanych w „wojnie z terroryzmem”. Darmowy pokaz filmu.
27 lipca, sobota, godz. 21.00, Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy”, ul.Zamkowa 1
Dokument W służbie mroku – udział lekarzy i psychologów w torturach wojny z terroryzmem (USA 2011) opowiada o roli amerykańskich lekarzy w przygotowaniu tortur stosowanych wobec ludzi uwięzionych w wyniku działań militarnych prowadzonych przez USA i sojuszników po ataku na World Trade Center w roku 2001.
O FILMIE:
W SŁUŻBIE MROKU. UDZIAŁ LEKARZY I PSYCHOLOGÓW W TORTURACH ‘WOJNY Z TERRORYZMEM’ | DOCTORS OF THE DARK SIDE
reż. Martha Davis, USA 2011, 75’
Powszechnie znane są koszmarne zdjęcia tortur z więzienia Abu Ghraib w Iraku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w archipelagu tajnych więzień CIA rozmieszczonych na całym świecie, zapewne także w Polsce, obchodzono się z więźniami w podobny sposób. Jeszcze mniej osób wie, że lekarze i psycholodzy odegrali kluczową rolę w przygotowaniu i przeprowadzaniu tortur. Film nie epatuje makabrycznymi scenami. Są one wyłącznie inscenizowane w sposób o wiele łagodniejszy niż ich wersja rzeczywista.
W dokumencie głos zabierają działacze praw człowieka, uświadamiając widzom ciemną stronę „wojny z terroryzmem”. W filmie występują m.in. amerykański prawnik Ramzi Kassem, profesor uniwersytetu CUNY w Nowym Jorku, który broni więźniów w Guantanamo i Bagramie, wojskowy major Eric Montalvo, naświetlający sprawę jednego z nieletnich chłopców więzionych w Guantanamo, Nathaniel Raymond, były pracownik amerykańskiej organizacji Physicians for Human Rights oraz inni amerykańscy eksperci wojskowi i cywilni.
Narratorem jest Mercedes Ruehl, aktorka, zdobywczyni Oscara za rolę drugoplanową w filmie Fisher King.
„… jeden z największych skandali w historii amerykańskiej etyki lekarskiej” – Nathaniel Raymond, Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Na Rzecz Praw Człowieka
Pokaz organizowany we współpracy z polską edycją Le Monde diplomatique, wydawnictwem Medycyna Praktyczna, Centrum Wolnej Myśli Politycznej im. Güntera Grassa oraz Krytyką Polityczną.
Więcej informacji