Zapraszamy na wykład Joanny Filipczak-Zaród. 11 grudnia, wtorek, godz. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101, lewa oficyna
Powołując się na różnicę między płcią biologiczną (sex), a społeczno-kulturową (gender)
zakładamy często odruchowo niezmienność i łatwe definiowanie tej pierwszej. Czy
rzeczywiście tak prosto określić kto jest biologicznie mężczyzną, kto kobietą? Czy umiemy
wyróżnić konkretny czynnik, który różnicuje płci? Czy płeć biologiczna jest sprawą tak prostą,
jak uczą nas w szkole? Zapraszamy na wykład Joanny Filipczak-Zaród, w czasie którego poznamy odpowiedzi na te i kilka innych pytań. Wykład jest częścia cyklu Uniwersytet Queer.
11 grudnia, wtorek, godz. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101, lewa oficyna
Joanna Filipczak-Zaród – absolwentka Psychologii Zdrowia i Klinicznej na Uniwersytecie Łódzkim, studentka Seksuologii Klinicznej w Społecznej Wyższej Szkole Psychologii, absolwentka kursu Edukacji Seksualnej Fundacji SPUNK. Pracuje zarówno z dziećmi, jak i osobami dorosłymi. Mediatorka w sprawach karnych, cywilnych i rodzinnych. Terapeutka, specjalizująca się w sprawach związków i seksualności. Prowadzi zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
—
Uniwersytet Queer – cykl mający przybliżyć uczestnikom świat nienormatywnych, „niemainstreamowych” seksualności i ich wpływ na kształt współczesnej kultury. W trakcie jesiennych spotkań uczestnicy będą mieli okazję poznać alternatywną rzeczywistość, która funkcjonując tuż obok nas, jest wymazywana ze społecznej świadomości. Przybliżymy tematy, które nawet w mniejszościowym podziemiu nierzadko stanowią tabu – trans- i biseksualność. Porozmawiamy o tym, jak ta alternatywna rzeczywistość wyglądała kiedyś, a jak wygląda we współczesnej Polsce – dlaczego wciąż bywamy „nielegalni” i jak to zmienić. Poruszymy te i inne tematy by pokazać, że queer to mnogość przeżyć, doznań, uczuć, rodzajów przyjemności, cennych doświadczeń. Jednak najważniejszym przekazem płynącym z naszego cyklu chcemy uczynić celebrację różnorodności, która nie szkodząc nikomu, czyni świat ciekawszym i piękniejszym miejscem. Cykl zorganizowany wspólnie z Fabryką Równości.