Miasto

Uniwersytet Queer: Ciągle wierzę

Pokaz filmu Magdy Mosiewicz o Ewie Hołuszko. Prelekcję wygłosi Weronika Justyńska (Fabryka Równości). 20 listopada, wtorek, godz. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, Piotrkowska 101.

Pokaz filmu Magdy Mosiewicz o Ewie Hołuszko.

Prelekcję wygłosi Weronika Justyńska (Fabryka Równości)

20 listopada, wtorek, godz. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, Piotrkowska 101


Historia Ewy Hołuszko – bohatera podziemnej Solidarności, który kilka lat po przełomie zmienia płeć i już jako kobieta domaga się miejsca w zbiorowej pamięci – jest niepokojąca i jakoś dziwacznie niewygodna, nieporęczna. To historia o płci i o polskiej historii naj nowszej, a te dwa wątki nie dają się łatwo skleić w jedną całość. Nie pomaga w tym sklejaniu wątek trzeci – wykluczenia społecznego, degradacji, marginalizacji, także ekonomicznej. Trudno nam się w Polsce mówi o wykluczeniu, gdy wspominamy jak wspólnie walczyliśmy z „czerwonym”, gdy opowiadamy sobie czas transformacji. Kluczowe pęknięcie, źródło owej nieprzystawalności i niewygody, wiąże się jednak z naruszeniem obowiązującej w polskiej kulturze relacji między płcią a mitologią narodową. Płeć jest poza historią – to fałsz, a zarazem dogmat, którego naruszenie psuje nam zbiorową opowieść o nas samych. Postać transseksualnego przywódcy podziemia bezczelnie domaga się uhistorycznienia płci, a tego się w Polsce wciąż nie da zrobić.  Agnieszka Graff Obcość ciała, obcość historii, Dialogu 6/2011 /

Wstęp wolny

O cyklu:
Uniwersytet Queer – cykl mający przybliżyć uczestnikom świat nienormatywnych, „niemainstreamowych” seksualności i ich wpływ na kształt współczesnej kultury. W trakcie jesiennych spotkań uczestnicy będą mieli okazję poznać alternatywną rzeczywistość, która funkcjonując tuż obok nas, jest wymazywana ze społecznej świadomości.  Przybliżymy tematy, które nawet w mniejszościowym podziemiu nierzadko stanowią tabu – trans- i biseksualność. Porozmawiamy o tym, jak ta alternatywna rzeczywistość wyglądała kiedyś, a jak wygląda we współczesnej Polsce – dlaczego wciąż bywamy „nielegalni” i jak to zmienić. Poruszymy te i inne tematy by pokazać, że queer to mnogość przeżyć, doznań, uczuć, rodzajów przyjemności, cennych doświadczeń. Jednak najważniejszym przekazem płynącym z naszego cyklu chcemy uczynić celebrację różnorodności, która nie szkodząc nikomu, czyni świat ciekawszym i piękniejszym miejscem.

Cykl zorganizowany wspólnie z Fabryką Równości.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij