Pokaz filmu Magdy Mosiewicz o Ewie Hołuszko. Prelekcję wygłosi Weronika Justyńska (Fabryka Równości). 20 listopada, wtorek, godz. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, Piotrkowska 101.
Pokaz filmu Magdy Mosiewicz o Ewie Hołuszko.
Prelekcję wygłosi Weronika Justyńska (Fabryka Równości)
20 listopada, wtorek, godz. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, Piotrkowska 101
Historia Ewy Hołuszko – bohatera podziemnej Solidarności, który kilka lat po przełomie zmienia płeć i już jako kobieta domaga się miejsca w zbiorowej pamięci – jest niepokojąca i jakoś dziwacznie niewygodna, nieporęczna. To historia o płci i o polskiej historii naj nowszej, a te dwa wątki nie dają się łatwo skleić w jedną całość. Nie pomaga w tym sklejaniu wątek trzeci – wykluczenia społecznego, degradacji, marginalizacji, także ekonomicznej. Trudno nam się w Polsce mówi o wykluczeniu, gdy wspominamy jak wspólnie walczyliśmy z „czerwonym”, gdy opowiadamy sobie czas transformacji. Kluczowe pęknięcie, źródło owej nieprzystawalności i niewygody, wiąże się jednak z naruszeniem obowiązującej w polskiej kulturze relacji między płcią a mitologią narodową. Płeć jest poza historią – to fałsz, a zarazem dogmat, którego naruszenie psuje nam zbiorową opowieść o nas samych. Postać transseksualnego przywódcy podziemia bezczelnie domaga się uhistorycznienia płci, a tego się w Polsce wciąż nie da zrobić. Agnieszka Graff Obcość ciała, obcość historii, Dialogu 6/2011 /
Wstęp wolny
O cyklu:
Uniwersytet Queer – cykl mający przybliżyć uczestnikom świat nienormatywnych, „niemainstreamowych” seksualności i ich wpływ na kształt współczesnej kultury. W trakcie jesiennych spotkań uczestnicy będą mieli okazję poznać alternatywną rzeczywistość, która funkcjonując tuż obok nas, jest wymazywana ze społecznej świadomości. Przybliżymy tematy, które nawet w mniejszościowym podziemiu nierzadko stanowią tabu – trans- i biseksualność. Porozmawiamy o tym, jak ta alternatywna rzeczywistość wyglądała kiedyś, a jak wygląda we współczesnej Polsce – dlaczego wciąż bywamy „nielegalni” i jak to zmienić. Poruszymy te i inne tematy by pokazać, że queer to mnogość przeżyć, doznań, uczuć, rodzajów przyjemności, cennych doświadczeń. Jednak najważniejszym przekazem płynącym z naszego cyklu chcemy uczynić celebrację różnorodności, która nie szkodząc nikomu, czyni świat ciekawszym i piękniejszym miejscem.
Cykl zorganizowany wspólnie z Fabryką Równości.