Performerka, autorka filmów wideo i obiektów-instalacji Angelika Fojtuch będzie gościem Huberta Bilewicza.
We wtorek 22 stycznia, o godz. 19.00 odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Sztuki Stosowane Społecznie kolejnego semestru Uniwersytetu Krytycznego w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk).
Twórczynią zaproszoną do dyskusji będzie performerka, autorka filmów wideo i obiektów-instalacji Angelika Fojtuch. W panelu zatytułowanym Kobieta artystce towarzyszył będzie Witosław Czerwonka. Prowadzenie Hubert Bilewicz.
Angelika Fojtuch to performerka działająca na granicy obszaru prywatnego i publicznego. Bada obszary wykluczenia balansując na skraju ekshibicji własnej intymności oraz kwestii społeczno-kulturowego statusu kobiet. Penetruje relacje międzyludzkie, jak również demaskuje patriarchalno-paternalistyczne mechanizmy funkcjonowania współczesnego świata sztuki.
Jej prace były prezentowane na wystawach i festiwalach na całym świecie, m.in. takich jak w Future of Imagination8 w Goodman Arts Center w Singapurze; re.act.feminism # 2 w Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Roskilde, Fundacio Antoni Tapies w Barcelonie; Dla Ciebie w Muzeum Sztuki w Łodzi; Independence.do w Museo de Arte Moderno w Santo Domingo (w 2012); NIPAF11 w Tokio i Osaka (w 2011), Transit Biennale Młodej Sztuki w MMOMA w Moskwie (w 2010).
Hubert Bilewicz – historyk sztuki, nauczyciel akademicki. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Kilkanaście ostatnich lat uczył w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się historią sztuki nowoczesnej, architektury i dizajnu oraz gender studies. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Jest autorem wielu artykułów naukowych, redaktorem książki o architekcie Włodzimierzu Padlewskim oraz współautorem podręcznika sztuki dla gimnazjum.
***
TEMATYKA I SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ZAJĘĆ NA ROK 2012 WKRÓTCE
Do tej pory w ramach ścieżki Sztuki Stosowane Społecznie gościliśmy: Dorotą Nieznalską, Jacka Friedricha, Michała Szlagę, Katarzynę Krakowiak, Jacka Dominiczaka.
Uniwersytet Krytyczny nawiązuje wprost do tradycji inteligencji zaangażowanej, łącząc humanistyczne inspiracje z otwartością na publiczność spoza uniwersytetu tradycyjnego. Od 2009 roku w ramach Uniwersytetu Krytycznego systematycznie odbywały się seminaria i wykłady w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie. Obecnie cykl kontynuowany jest w nowej siedzibie Krytyki Politycznej na ul. Foksal 16 w Warszawie. Od jesieni 2011 roku Uniwersytet Krytyczny gromadzi chętnych do pogłębiania wiedzy z szeroko pojętej humanistyki również w Świetlicy KP w Trójmieście.
Idea Uniwersytetu Krytycznego
Uniwersytet Krytyczny jest próbą odpowiedzi na postępujący kryzys tradycyjnych instytucji akademickich. Uczelnie w Polsce stają się kolejnym instrumentem wolnorynkowej gospodarki – kreują innowacje na potrzeby biznesu, wytwarzają kapitał ludzki dla przedsiębiorstw.
Przekazywana studentom wiedza jest coraz węższa i specjalistyczna, a do tego zestandaryzowana (system USOS) i podporządkowana dyktatowi wskaźników ilościowych (punkty ECTS). Cierpi na tym nie tylko wykształcenie humanistyczne studentów, ale przede wszystkim funkcja Akademii jako ośrodka krytyki obowiązującego ładu społecznego. To z uniwersytetu wychodziły niegdyś odważne propozycje reform, to właśnie studenci pragnęli zmieniać świat. Dziś uczelnia przygotowuje przede wszystkim ekspertyzy, a jej absolwenci walczą o punkty w CV.
Uniwersytet Krytyczny chce dostarczać wielowymiarowej wiedzy o świecie: literatura i polityka, historia i socjologia, filozofia i polityka społeczna wzajemnie się tu inspirują i krytycznie pokazują społeczny świat jako całość. Pragniemy jednocześnie umożliwić publiczności kontakt z wykładowcami, których na co dzień nie mogą spotkać.
Zapraszamy wybitnych akademików z innych miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Białystok), a także tych, którzy z racji innych obowiązków nie prowadzą już działalności dydaktycznej. Będziemy się starać stale zapraszać najciekawszych intelektualistów ze świata na regularne zajęcia – seminaria i konwersatoria, pozwalające na systematyczny, a nie jedynie doraźny kontakt z uczestnikami zajęć.
—
Uniwersytet Krytyczny wspiera Urząd Miejski w Gdańsku i Samorząd Województwa Pomorskiego.
Partnerem Uniwersytetu Krytycznego jest Międzywydziałowe Naukowo-Artystyczne Koło Studentów UG