Rok 2013 został ogłoszony rokiem Juliana Tuwima. Zapraszamy na seminarium, film oraz dyskusję z udziałem Joanny Filipczak-Zaród.
Rok 2013 został ogłoszony rokiem Juliana Tuwima. Z tej okazji Świetlica Krytyki Politycznej organizuje dwa wydarzenia poświęcone poecie.
1) Środa, 13 listopada 2013, godz. 15.00, Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Zamkowa, Cieszyn)/ SEMINARIUM dla uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych
2) Środa, 13 listopada 2013, godz. 18.00, Świetlica KP w Cieszynie/ POKAZ FILMU + DYSKUSJA
Wbrew obecnej „modzie” na Tuwima i popularności „Lokomotywy” poeta pozostaje nieodkrytym w pełni twórcą. Podstawa programowa, która obowiązuje obecnie w szkołach, nie umożliwia pełnego odczytania jego twórczości w kontekście literackim, politycznym, historycznym i biograficznym. Sprowadza ją również do interpretacji rodem z Wikipedii.
Tymczasem Tuwim jako zaangażowany twórca, w swoich utworach pokazuje coś zgoła innego. Nawołuje do buntu i uaktywnienia się ruchów społecznych, do refleksji nad swoim życiem i otaczającą rzeczywistością. Jego talent rodzi się wśród szarych łódzkich kamienic pełnych nędzy i głodu.
O tym wszystkim przestaje się mówić głośno, co w kontekście współczesnych czasów jest dość zaskakujące. A przecież historia lubi zataczać koła…
Zachęcamy zatem wszystkich zainteresowanych intelektualną (?) przygodą/wysiłkiem na seminarium poświęcone dwóm zasadniczym kwestiom. Z jednej strony podczas spotkania spróbujemy zinterpretować część Twórczości Tuwima na podstawie wyżej wymienionych kryteriów. Z drugiej zaś przeanalizujemy współczesną podstawę programową względem podręczników, które obowiązywały 10-20 lat temu.
Pracę, którą poprowadzi Joanna Filipczak-Zaród, zakończymy wspólną dyskusją podsumowującą spotkanie.
Zgłoszenia do uczestnictwa w seminarium prosimy kierować na nasz adres mailowy: [email protected]
Po seminarium (o godz. 18.00) zapraszamy na otwartą dyskusję wokół filmu: Tuwim movie z udziałem Joanny Filipczak-Zaród.
Joanna Filipczak-Zaród: psycholożka, trenerka, mediatorka i edukatorka. Koordynatorka projektów popularyzujących twórczość Juliana Tuwima w Łodzi i całej Polsce, w tym prac nad filmem Tuwim Movie. Zagorzała miłośniczka Tuwima. Pracuje w Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi.
O filmie:
Tuwim Movie (25 min)
koncepcja, reżyseria, zdjęcia: Stefan Brajter
muzyka i efekty dźwiękowe: Suavas Lewy
Podczas zdjęć powstały także krótkie filmy-wiersze z udziałem mieszkańców Łodzi i gości, które można oglądać tu: http://www.youtube.com/user/tutajtuwim
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki oraz Urzędu Miasta Łodzi.