Miasto

Transfer współczesnych dramatów

W związku z premierą książki Transfer. Teksty dla teatru w czwartek, 17 grudnia o godz. 18.00 odbędzie się debata z udziałem teatrologów i twórców teatru.

Teksty zebrane w antologii Transfer pod redakcją Joanny Krakowskiej są świadectwem głębokiej i bezprecedensowej przemiany, jaka zaszła w polskim teatrze publicznym w ciągu ostatniej dekady. Przemiana ta dotyczy zarówno tematów podejmowanych na scenie, jak i strategii ich przedstawiania, zarówno relacji z widownią przez odnoszenie się do jej doświadczeń społecznych i kulturowych, jak i struktury– relacji w zespole twórców, podziału ról i zadań podczas tworzenia spektakli. W tekstach dla teatru – pisanych dla konkretnych twórców, teatrów, widowni – widać wszystkie te kwestie i ich reformatorski potencjał. Odbija się w nich żywa historia teatru publicznego XXI wieku.

Teksty te rewolucjonizują nie tylko myślenie o teatrze jako miejscu debaty, ale także myślenie o dramacie. Wprowadzają do literatury nowy gatunek, który wykracza poza zwyczajowe ramy sztuk teatralnych. Wiele z nich funkcjonowało dotąd jedynie na scenie, a niekiedy w krążących prywatnymi kanałami maszynopisach. Dzięki publikacji zyskują szansę na drugie życie – nie tylko jako teksty literackie, dokumentalne i polityczne, ale również jako teksty, które znowu kiedyś mogą trafić na scenę.

Debata z udziałem Marcina Cecko, dr Joanny Puzyny-Chojki oraz Patryka Walaszkowskiego odbędzie się w czwartek, 17 grudnia o godzinie 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk.

Marcin Cecko –  polski poeta, dramaturg, pisarz i aktor związany początkowo z nurtem neolingwistycznym. Opublikował trzy tomiki wierszy: „Rozbiorek” (2000), „Pląsy” (2003) oraz „Mów” (2006). W latach 2000-2004 współpracował z niezależną stołeczną grupą – Studium Teatralnym, gdzie był aktorem, a także scenarzystą przedstawienia „Parsifal” (2004). Między 2005 a 2009 rokiem w warszawskiej klubokawiarni Chłodna 25 pokazywał „Cząsteksty”, cykl performance’ów, które sam nazywał „wystawianiem tekstów na pokaz i na głos”.

Joanna Puzyna-Chojka Teatrolog, krytyk teatralny, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego (adiunkt w Katedrze Kultury i Sztuki w Instytucie Filologii Polskiej). Badawczo interesuje się dramaturgią współczesną i teatrem „nowej realności”. Publikowała m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, „Teatru”, „Dialogu”. Była kierownikiem literackim Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu i Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, a także kierownikiem literackim i dyrektorem programowym Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni. Współtworzyła również projekt Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jest autorką książki Gra o zbawienie. O dramatach Tadeusza Słobodzianka.

Patryk WalaszkowskiKulturoznawca i orientalista; redaktor prowadzący w Wydawnictwie Krytyki Politycznej. Publikował w „Rzeczpospolitej” i „Dzienniku Opinii”.

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Publikacja Transfer. Teksty dla teatru została dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat

                    

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij