W związku z premierą książki Transfer. Teksty dla teatru w czwartek, 17 grudnia o godz. 18.00 odbędzie się debata z udziałem teatrologów i twórców teatru.
Teksty zebrane w antologii Transfer pod redakcją Joanny Krakowskiej są świadectwem głębokiej i bezprecedensowej przemiany, jaka zaszła w polskim teatrze publicznym w ciągu ostatniej dekady. Przemiana ta dotyczy zarówno tematów podejmowanych na scenie, jak i strategii ich przedstawiania, zarówno relacji z widownią przez odnoszenie się do jej doświadczeń społecznych i kulturowych, jak i struktury– relacji w zespole twórców, podziału ról i zadań podczas tworzenia spektakli. W tekstach dla teatru – pisanych dla konkretnych twórców, teatrów, widowni – widać wszystkie te kwestie i ich reformatorski potencjał. Odbija się w nich żywa historia teatru publicznego XXI wieku.
Teksty te rewolucjonizują nie tylko myślenie o teatrze jako miejscu debaty, ale także myślenie o dramacie. Wprowadzają do literatury nowy gatunek, który wykracza poza zwyczajowe ramy sztuk teatralnych. Wiele z nich funkcjonowało dotąd jedynie na scenie, a niekiedy w krążących prywatnymi kanałami maszynopisach. Dzięki publikacji zyskują szansę na drugie życie – nie tylko jako teksty literackie, dokumentalne i polityczne, ale również jako teksty, które znowu kiedyś mogą trafić na scenę.
Debata z udziałem Marcina Cecko, dr Joanny Puzyny-Chojki oraz Patryka Walaszkowskiego odbędzie się w czwartek, 17 grudnia o godzinie 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk.
Marcin Cecko – polski poeta, dramaturg, pisarz i aktor związany początkowo z nurtem neolingwistycznym. Opublikował trzy tomiki wierszy: „Rozbiorek” (2000), „Pląsy” (2003) oraz „Mów” (2006). W latach 2000-2004 współpracował z niezależną stołeczną grupą – Studium Teatralnym, gdzie był aktorem, a także scenarzystą przedstawienia „Parsifal” (2004). Między 2005 a 2009 rokiem w warszawskiej klubokawiarni Chłodna 25 pokazywał „Cząsteksty”, cykl performance’ów, które sam nazywał „wystawianiem tekstów na pokaz i na głos”.
Joanna Puzyna-Chojka – Teatrolog, krytyk teatralny, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego (adiunkt w Katedrze Kultury i Sztuki w Instytucie Filologii Polskiej). Badawczo interesuje się dramaturgią współczesną i teatrem „nowej realności”. Publikowała m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, „Teatru”, „Dialogu”. Była kierownikiem literackim Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu i Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, a także kierownikiem literackim i dyrektorem programowym Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni. Współtworzyła również projekt Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jest autorką książki Gra o zbawienie. O dramatach Tadeusza Słobodzianka.
Patryk Walaszkowski – Kulturoznawca i orientalista; redaktor prowadzący w Wydawnictwie Krytyki Politycznej. Publikował w „Rzeczpospolitej” i „Dzienniku Opinii”.
Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Publikacja Transfer. Teksty dla teatru została dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.