Szwedzcy i polscy bohaterowie książki porozmawiają o czytelnictwie
Ten artykuł pochodzi z archiwum Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.
**
25 października, niedziela, godz. 13.00, Festiwal Conrada, Kraków
Czytać po szwedzku. Dyskusja wokół książki Szwecja czyta. Polska czyta
Udział wezmą szwedzcy i polscy bohaterowie książki:
Gunnar Ardelius oraz Beata Stasińska,
a także Katarzyna Tubylewicz, współredaktorka książki
Programy wspierające czytelnictwo są niezwykle potrzebne – co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Ale co zrobić, żeby były naprawdę skuteczne? Odpowiedzi na to pytanie warto poszukać w Szwecji, kraju pełnym namiętnych czytelników. Podczas spotkania szwedzcy aktywiści literaccy podzielą się swoimi pomysłami na zarażanie ludzi miłością do książek.
Tłumaczenie konsekutywne
Wybrane fragmenty recenzji książki:
Świetna książka. Potencjalnie przełomowa. Ale musi zostać przeczytana a ona jest o tym, że nikt tu nic nie czyta. Mam nadzieję, że biblioteki znajdą fundusze, żeby ją kupić…
Agnieszka Graff, pisarka, publicystka
Czytając te wywiady, poczułam się jakbym wróciła do Bullerbyn.
Aleksandra Pezda, Radio TOK.FM
Tubylewicz i Diduszko-Zyglewska postanowiły zbadać właśnie to polskie „nie czytam, bo ” – bez załamywania rąk, ale ze śledczą precyzją, przyglądając się z bliska mechanizmom i instytucjom. Podoba mi się ukazana w książce perspektywa szwedzka, bo dobrze jest czerpać z doświadczenia innych – w tym wypadku wręcz wzorowych – krajów. Jak pisze współredaktorka książki: Bez kompleksów, ale z ciekawością i uwagą!
Sylwia Chutnik i Karolina Sulej „Wysokie Obcasy”
Gdyby w Polsce zjednoczyli się we wspólnym działaniu pisarze, tłumacze, wydawcy, bibliotekarze i księgarze, stworzyliby bardzo silną grupę nacisku i mogli doprowadzić do wielu korzystnych zmian dla książki i dla rozwoju czytelnictwa. […] A tu dopiero obserwujemy początek nowego. Dobrze, że jest się od kogo uczyć.
Małgorzata Kąkiel, „Nowe Książki”
Więcej o książce Szwecja czyta. Polska czyta