Miasto

Szwecja czyta. Polska czyta – debata

Promocja czytelnictwa w Polsce i Szwecji – czemu po drugiej stronie Bałtyku sukcesy są większe niż w Polsce? Debata poświęcona czytelnictwu w czwartek, 26 listopada o godz. 17.00.

Debata poświęcona czytelnictwu w Polsce otworzy gdański festiwal Sztuka Czytania. W panelu dyskusyjnym udział wezmą: Beata Stasińska, dr Maja Chacińska, Joanna Cichocka-Gula, Anna Czekanowicz-Drążewska, Paweł Braun i Władysław Zawistowski. Debat połączona będzie z promocją książki Szwecja czyta. Polska czyta pod redakcją Katarzyny Tubylewicz i Agaty Diduszko-Zyglewskiej opublikowanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Badania Biblioteki Narodowej pokazują, że książki czyta dziś zastraszająco niski odsetek zarówno dorosłych, jak i młodych Polaków. Tylko kilkanaście procent naszych rodaków sięga po sześć lub więcej książek rocznie. Przeciętny Szwed na czytanie poświęca 20 minut dziennie. Szwedzka literatura podbija też świat, choć pisana jest w języku, którym mówi zaledwie dziewięć milionów ludzi. Jak to możliwe, że w tym niedalekim od nas kraju czytanie jest czymś tak powszechnym, autorzy otrzymują wysokie honoraria, biblioteki dla dorosłych i dla dzieci pełne są nowości, a literatura jest oczkiem w głowie rządzących?

Opis Wydawnictwa Krytyki Politycznej

 

Debata poświęcona czytelnictwu w Polsce odbędzie się w czwartek, 26 listopada o godz. 17.00 w Starym Maneżu, Garnizon Kultury, ul. Słowackiego 23, Gdańsk Wrzeszcz.

 

Debata jest oficjalnym otwarciem festiwalu Sztuka Czytania organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku w partnerstwie m.in. ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście.

 


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij