Spacer z artystą Jackiem Niegodą w ramach działań artystycznych w śródmieściu.
Zapraszamy na spacer w ramach projektu „Włącz kulturę”, gdzie odkrywamy śródmieście Cieszyna z nowej perspektywy. To kolejne działanie artystyczne po akcji Elżbiety Jabłońskiej oraz warsztatach z Katarzyną Wolny. Podczas spaceru będziemy nie tylko wracać do przeszłości, ale także mówić o współczesnych kontekstach i przemianach centrum miasta.
Spacer poprowadzi Jacek Niegoda.
26 listopada, czwartek, godz. 16.00
Start: plac przed Świetlicą Krytyki Politycznej „Na Granicy” (byłe przejście graniczne), ul.Zamkowa 1
Przyjdź na spacer i dowiedz się:
Gdzie mleko od krowy przemieniło się w agro-lokatę?
Gdzie miejsce wieszaków z jeansami zajęły najnowsze automaty hazardowe tak znanych marek jak Jednoosobowa Ruletka?
Gdzie niewidzialna ręka rynku przy pomocy niezwykle dochodowych usług bankowych powoli zagarnia co ciekawsze przestrzenie miasta?
Jacek Niegoda – autor filmów wideo i akcji artystycznych, często z elementami humorystycznymi, w zaskakujący sposób komentujących rzeczywistość. Urodził się w 1972 roku w Gdańsku.W latach 1991-1998 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni prof. Grzegorza Klamana oraz w Pracowni Intermedialnej prof. Witosława Czerwonki. Współpracował z Galerią Wyspa oraz Otwartym Atelier w Gdańsku, następnie przekształconym w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”. Współzałożyciel Fundacji Wyspa Progress. W 2005 roku otrzymał honorowe wyróżnienie na 11. Międzynarodowym Biennale Sztuki Mediów WRO 05 we Wrocławiu. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Śródmieście to zarówno obszar z ogromnym potencjałem (zabytkowe, urokliwe uliczki, łączące rynek ze wzgórzem zamkowym i przejściem granicznym), jak i zmagający się z licznymi problemami, które powinny być rozwiązywane nie tylko przy pomocy narzędzi artystycznych. Tutaj wyraźnie widać mankamenty polityki miejskiej, w tym problemy z odpowiednim zarządzaniem zasobami mieszkaniowymi czy polityką czynszową, które wpływają m.in. na sytuację lokalnych przedsiębiorców, co rzutuje na kondycję całego miasta. Dlatego artyści będą nie tylko tworzyć projekty artystyczne i instalacje, ale przede wszystkim rozmawiać z ludźmi, odkrywać problemy i możliwości zmiany w obszarze centrum Cieszyna.
W ramach projektu Włącz kulturę poza działaniami artystów odbywają się także regularne warsztaty artystyczno-edukacyjne organizowane przez Zespół Świetlicy Krytyki Politycznej dla dzieci i młodzieży z O!Świetlicy i Gimnazjum nr 3 w Cieszynie. Młodzi ludzie poznają sztukę współczesną oraz sami ją tworzą.
Projekt Włącz kulturę finansowany jest ze środków MKiDN