O biografii legendy polskiej humanistyki opowie autorka, była seminarzystka Marii Janion, Kazimiera Szczuka.
4 kwietnia, czwartek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro
Zapraszamy na spotkanie poświęcone pierwszemu tomowi biografii znawczyni romantyzmu, zatytułowanemu Janion. Transe – traumy – transgresje. Tom 1. Niedobre dziecię.
Spotkanie z Kazimierą Szczuką poprowadzi Marta Zdanowska.
„Do Łodzi przyjechałam jesienią, na egzaminy wstępne. Miałam trochę szmat w walizce, jakieś książki przywiezione z Wilna, nawet egzemplarze Wiadomości Literackich. (…) Zdawałam na dwa kierunki, na oba się dostałam. (…) W czasach, gdy tam dotarłam, Łódź była może i obdrapana, ale nie zrujnowana, nie zburzona. Przejęła zaraz po wojnie funkcje Warszawy i stała się miejscem bardzo ważnym, niezwykle ożywionym intelektualnie. Wszyscy, którzy nie mogli mieszkać w zburzonej Warszawie, a chcieli tam z czasem się przedostać, osiedlali się w Łodzi. Prowadzili działalność kulturalną. (…) No i tam wychodziła Kuźnica, ważne pismo lewicowe, redagowane przez Stefana Żółkiewskiego, który był słynnym łowcą dusz” – mówi żywa legenda polskiej nauki, guru wiedzy o romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny, rewizjonistka polskich tradycji i królowa matka polskiego feminizmu.
Profesor Maria Janion w rozmowie z Kazimierą Szczuką opowiada o dorastaniu w okupowanym Wilnie, o młodości spędzonej w bibliotekach, o wierze w socjalizm. A także o wielkich przyjaźniach, tytanicznej pracy – i o nieznośnym „wieńcu męczeńskim na skroni”, za którym nie mogą przestać tęsknić współcześni Polacy.