Miasto

Spotkanie z Aleksandrą Domańską na Festiwalu Literackim Preteksty

Żydowska pamięć zza Żelaznej Bramy.

Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie po raz kolejny włącza się w Festiwal Literacki Preteksty i w ramach tej imprezy zaprasza na spotkanie z pisarką i reżyserką Aleksandrą Domańską, która w swoich utworach zajmuje się „geografią miejsc pamięci”, gdzie przez rekonstrukcję, często pojedynczych artefaktów z przeszłości – odtwarza niekoniecznie dawne wydarzenia, co klimat epok w których żyli m.in. jej najbliżsi. Podczas festiwalowej dyskusji jednym z punktów wyjścia do rozmowy o kontekstach i konstruowaniu pamięci, stanie się jej najnowsza książka pt. Grzybowska 6/10. Lament, dzięki której odsłonią się nam dzieje przedwojennych mieszkańców kamienicy przy ul. Grzybowskiej w Warszawie, gdzie dziś znajduje się Osiedle za Żelazną Bramą.

Spotkanie z autorką poprowadzą: Kamila Kasprzak-Bartkowiak i Paweł Bartkowiak.

2 października, niedziela, godz. 17.00, Kawiarnia Misz-Masz, Rynek, Gniezno

***

Aleksandra Domańska – reżyserka teatralna i filmowa, scenarzystka i eseistka. Zajmuje się „geografią miejsc pamięci”, stworzyła film dokumentalny o warszawskiej kamienicy, w której mieszka pt. Wilcza 11, a na realizację czeka projekt filmowy o domu jej matki Grzybowska 6/10. Natomiast Chełm, czyli rodzinne miasto jej ojca, stał się bohaterem eseju Poświadczenie obywatelstwa. Poza tym w 2013 roku wydała książkę opowiadającą historię babci Ulica cioci Oli. Z dziejów jednej rewolucjonistki, a w tym także w formie książkowej dzieło Grzybowska 6/10. Lament, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Czytaj także:

Sztuka jako wojna – fragment książki

Śledzę historię przez dziurkę od klucza [rozmowa z Aleksandrą Domańską]

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij