Po siedmiu spotkaniach w ramach Parku Książki Krytyki Politycznej w Sopocie przyszedł czas na niewielkie podsumowanie jednej z bardziej entuzjastycznie przyjętych inicjatyw.
Mowa o Sopockim Kanonie Książki. Możliwość pozostawienia po sobie unikalnego śladu poprzez wytypowanie najlepszej, najwartościowszej bądź po prostu ulubionej lektury i wpisanie jej tytułu na specjalnie do tego przygotowanych planszach sprawiła odwiedzającym Letnią czytelnię nie lada przyjemność.
Swój własny kanon książki mieli okazję współtworzyć zarówno dorośli, jak i dzieci. Co ciekawe, po kolorowy flamaster chętniej sięgali ci pierwsi. Z łącznej liczby 122 propozycji lektur 73 wyszły ze strony dorosłych, zaś 49 tytułami podzielili się z nami najmłodsi.
O tym, jak różne bywają czytelnicze gusta niech zaświadczy fakt, iż statystycznie w szeregach dojrzałych czytelników największą popularnością cieszą się Biblia oraz… Harry Potter (po 4 wskazania). Magiczny świat Hogwartu intryguje nieprzerwanie od wielu lat, trafiając w sedno najskrytszych fantazji wielu mugoli. Poza tą ikoną literatury fantastycznej, skłonność dorosłych czytelników do utrzymywania zdrowego dystansu między nimi, a światem realnym zdradzają też tytuły takie jak Hobbit, Władca Pierścieni czy Wiedźmin.
Czyżby literatura łączyła pokolenia? Do takich przemyśleń skłonić może również fakt, iż Dzieci z Bullerbyn swoich zagorzałych fanów mają zarówno wśród młodszych, jak i starszych amatorów czytania. Obie grupy na powieść Astrid Lindgren wskazały dwukrotnie.
Ponadto na planszy przeznaczonej na „dorosłe” lektury gościły tytuły takie jak: Mały Książę Antoine’a de Saint-Exupéry’ego – klasyka światowej literatury skrywająca pod płaszczykiem bajkowej fabuły ważkie, uniwersalne prawdy, a także wzbudzające swego czasu olbrzymie kontrowersje powieści Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa oraz Buszujący w zbożu J. D. Salingera (po 2 wskazania dla każdej z trzech książek).
Typowane również Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery, Tomek w krainie kangurów Alfreda Szklarskiego czy vernowska trylogia Dzieci kapitana Granta zdają się odwoływać do chętnego przygód dziecka, które tkwi w każdym z nas.
Z kolei Biegnąca z wilkami Clarissy Pinkoli Estés skutecznie rozprawia się ze światem baśni, dążąc do uchwycenia archetypu Dzikiej Kobiety.
Miłośnicy mniej beztroskich klimatów wskazywali m.in. na traktujące o wojnie Przeminęło z wiatrem Margaret Mitchell, Paragraf 22 Josepha Hellera bądź na niezwykle barwną kryminalną powieść Leopolda Tyrmanda Zły.
Bez oporów wskazywano też na poruszające intymne tematy Życie miłosne Zeruy Shalev czy Tabu autorstwa Kingi Dunin.
Żądnym zgłębiania tajemnic ludzkiej psychiki najatrakcyjniejsze wydały się W poszukiwaniu straconego czasu Marcela Prousta oraz Czarodziejska góra Tomasza Manna.
Dorosłym czytelnikom nie jest też obca antymieszczańska satyra w rodzaju Tajemniczego Przybysza Marka Twaina czy choćby otwierająca oczy na istotne aspekty życia Zjadanie zwierząt J. S. Foera (książka wydana w Polsce nakładem Krytyki Politycznej).
Młodsi czytelnicy lubują się przede wszystkim w Kaczce Dziwaczce. Poezja Jana Brzechwy typowana była aż trzykrotnie. Dwukrotnie wskazywano na Julka i Julkę Annie M. G. Schmidt, Magiczne Drzewo Andrzeja Maleszki, Karolcię Marii Kruger i Pippi Pończoszankę Astrid Lindgren. Dzieci nie stronią także od Tajemniczego ogrodu Frances Hodgson Burnett, Księgi dżungli Rudyarda Kiplinga czy baśni braci Grimm. Z chęcią zaczytują się też w przygodach postaci takich jak Doktor Dolittle, Pan Samochodzik, kot Filemon, lis Witalis, Mikołajek, Martynka, Calineczka, Franklin i wielu innych.
Mnogość i różnorodność książkowych wyborów osób odwiedzających Park Książki niezmiernie nas cieszy. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przez ten czas skłonni byli podzielić się z nami swoimi czytelniczymi sympatiami. Będziemy obserwować dalszy rozwój Sopockiego Kanonu Książki z nieustającym zainteresowaniem.
—
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem sopockiego Parku Książki jest Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie