Debata z udziałem m.in. Agnieszki Ziółkowskiej z zespołu Krytyki Politycznej.
13 czerwca, piątek, godz. 18.00, Ogródek Pijalni Czekolady Wedla, ul. Szpitalna 8, Warszawa (w razie deszczu debata odbędzie się w środku Pijalni)
Debata z udziałem Agaty Chełstowskiej, Barbary Labudy, Janiny Ochojskiej, Waldemara Kuczyńskiego, Wojciecha Przybylskiego oraz Agnieszki Ziółkowskiej.
Wolność, kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem – tak prawie 25 lat temu śpiewali w piosence Kocham wolność Chłopcy z placu broni.
Czy dziś wolność smakuje nam równie mocno? Czy nadal jest wartością nadrzędną, dla której poświęcilibyśmy wszystko? Czy w porównaniu z okresem PRLu wolność jest celem dla młodych, czy raczej czymś, co przyjmujemy za pewnik?
A może stała się wyświechtanym sloganem, słowem-wytrychem, usprawiedliwieniem dla samowoli i bałaganu? Jaką wolność już mamy, a o jaką jeszcze walczymy? Czy wolność ma dziś w Polsce słodki czy gorzki smak? Przy okazji dyskusji o wolności porozmawiamy też o równości – jak jest postrzegana – czy nadal młodzi ludzie traktują ją jako spuściznę PRLu, czy stała się wartością równie ważną jak wolność dla starszych pokoleń?
Do dyskusji zaproszono osoby reprezentujące różne pokolenia i doświadczenie życiowe:
Agatę Chełstowską – działaczkę feministyczną, stypendystkę w Programie Obserwatorium Równości Płci Instytutu Spraw Publicznych. Agata jest doktorantką w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Pisze pracę doktorską o kobietach w związkach zawodowych. Jest autorką raportu o wpływie Kościoła na polską politykę „Relacje Państwo-Kościół w III RP”.
Waldemara Kuczyńskiego – opozycjonistę, zastępcę redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”, członka Rady Programowo-Konsultacyjnej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Waldemar Kuczyński po przełomie był ministrem przekształceń własnościowych i doradcą ekonomicznym premiera Jerzego Buzka.
Barbarę Labudę – działaczkę opozycji demokratycznej, wybraną do Sejmu Kontraktowego, a po przełomie posłankę na Sejm I i II kadencji. Barbara Labuda była założycielką Parlamentarnej Grupy Kobiet, ministrą w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, a także członkinią Rady Programowej Kongresu Kobiet.
Janinę Ochojską – działaczkę opozycji demokratycznej, kolporterkę niezależnych wydawnictw, współpracowniczkę niezależnej Biblioteki Społecznej Antoniego Stawikowskiego. Po przełomie założycielkę Polskiej Akcji Humanitarnej. Janina Ochojska została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej.
Wojciecha Przybylskiego – redaktora naczelnego kwartalnika „Res Publica Nowa” oraz czasopisma „Visegrad Insight”. Wojciech Przybylski jest twórcą takich projektów jak „Partnerstwo Wolnego Słowa”, który tworzy sieć czasopism kulturalnych i intelektualnych z krajów byłego ZSRR; „DNA Miasta” poświęcony współczesnym procesom obywatelskim w miastach czy „New Europe 100” – listy liderów Europy Środkowo-Wschodniej.
Agnieszkę Ziółkowską – aktywistkę miejską i działaczkę społeczną. Członkinię Krytyki Politycznej. Agnieszka Ziółkowska jest jedną z inicjatorek i współorganizatorek I Kongresu Ruchów Miejskich. Jest też laureatką nagrody „Okulary Równości” Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej w kategorii prawa mniejszości i przeciwdziałanie dyskryminacji.
Rozmowę poprowadzą dr Jacek Kucharczyk oraz Aleksandra Niżyńska z Instytutu Spraw Publicznych.
Po zakończeniu dyskusji słodki toast za wolność czyli czekoladowa fontanna z dodatkiem nieoblanych pianek Ptasie Mleczko i świeżych truskawek.
Organizatorzy: Instytut Spraw Publicznych i E.Wedel.