Miasto

Skąd pomysł na Central Eastern Europe Meeting?

Dużo w KP rozmawiamy i wypytujemy się o to, co jest w waszym kraju, środowisku, regionie tematem sporów, co robią aktywiści i przede wszystkim jak.

Zaczynaliśmy w Warszawie. Jako pismo „Krytyka Polityczna”. Potem zaczęliśmy jeździć po Polsce i z czasem działać w całym kraju organizując środowisko aktywistów, którzy angażują się w kampanie społeczne, są dziennikarzami obywatelskimi, prowadzą Świetlice. Nauczyliśmy się, że z perspektywy stolicy widać niewiele. Prawdziwa Polska jest często oddalona od Warszawy o 6 godzin pociągiem.

Z czasem zaczęliśmy działać na Ukrainie, przygotowaliśmy też dwa numery pisma „Krytyka Polityczna” z przyjaciółmi z Rosji i jeden w Niemczech. Regularnie odwiedzali nas goście z innych krajów i my zaczęliśmy ich odwiedzać: konferencje, wizyty studyjne, wspólne kampanie. Z każdej z takich wizyt przywozimy zagraniczne cukierki, żeby poczęstować wszystkich tych, którzy zostali w redakcji, z każdej przywozimy też dziesiątki spostrzeżeń, przemyśleń.

Wszystkie spotkania Krytyki Politycznej z innymi aktywistami czy organizacjami są podobne – dużo rozmawiamy i wypytujemy się o to, co jest w waszym kraju, środowisku, regionie tematem sporów, co robicie i przede wszystkim jak. To każe nam zastanowić się nam odpowiedziami na te same pytania: jak zmienić rzeczywistość wokół.

Po setkach godzin rozmów i setkach godzin wspólnych działań zaczęliśmy w Krytyce Politycznej zauważać, że o czym innym rozmawiamy z aktywistami i organizacjami z Europy Środkowej a o czym innym z przyjaciółmi z Włoch czy Hiszpanii. Że gdzie indziej kładziemy akcenty, inny słownik nam w tych rozmowach towarzyszy – niestety głównie anglojęzyczny. My mówimy często używając perspektywy 25 letniej, oni 5 letniej. Oni śmieją się z filmików na temat Trojki, my często nie łapiemy zupełnie tych dowcipów. Pojawiła się w naszych głowach hipoteza, że Europa Środkowo-Wschodnia ma swoją narrację i że bardzo byśmy chcieli ją poznać.

Inspiracją była dla nas Agora 99, spotkania aktywistów, które odbyły się w Madrycie w 2012 roku i Rzymie w 2013. Zobaczyliśmy, jak ważne są regularne spotkania międzynarodowe.

CEE Meeting – Krytyka Polityczna & friends było zaczynem takiego procesu, miejscem weryfikacji hipotezy o istnieniu Europy Środkowo-Wschodniej. Zaprosiliśmy do Cieszyna przyjaciół, znajomych, znajomych znajomych. Żeby się lepiej poznać i żeby wspólnie zastanowić się jak zmienić świat.

Zobacz: fotorelacja ze spotkania CEE Meeting 2014 w Cieszynie.

Czytaj: program spotkania CEE Meeting 2014 [pdf].

Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.

Debaty zorganizowano w ramach cyklu „Time To Talk” wspieranego przez Open Society Foundation. Wydarzenie wsparła także European Cultural Foundation. Dziękujemy partnerom i partnerkom za pomoc w przygotowaniu spotkania!

      

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" i wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Zamknij