Seminarium dr Agaty Loewe z Instytutu Pozytywnej Seksualności
Uniwersytet Krytyczny | Seksuologia Krytyczna | Uzależnienie od seksu
Gościni: dr Katarzyna Bojarska (Uniwersytet Gdański)
Prowadzenie: dr Agata Loewe (Instytut Pozytywnej Seksualności)
20 czerwca, poniedziałek, godz. 18.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
W świadomości społecznej, w tym również wśród niektórych psychologów i seksuologów, funkcjonuje pojęcie „uzależnienia od seksu”. Jak rzeczywistość „uzależnienia od seksu” wygląda od strony klinicznej? Jak wygląda ten problem w narracjach samych zainteresowanych? Jak wiele wspólnego mają ze sobą osoby poszukujące pomocy w swoich trudnościach, które definiują tym wspólnym określeniem? Jak na tę kwestię można spojrzeć z perspektywy krytycznej? Czy „uzależnienie od seksu” to obiektywnie rozpoznawalne zaburzenie psychiczne? Czy diagnoza zawsze przeprowadzona jest dostatecznie wnikliwie? Dokąd prowadzi przedwczesne postawienie diagnozy? Jaki rodzaj pomocy ma szansę być skuteczny?
dr Katarzyna Bojarska – psycholożka i seksuolożka, pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Wykłada przedmioty seksuologiczne na rodzimej uczelni, a także na studiach podyplomowych w zakresie seksuologii na Uniwersytecie SWPS oraz na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Zajmuje się pomocą psychologiczno-seksuologiczną dla osób indywidualnych, par oraz rodzin. Interesuje się kulturowymi uwarunkowaniami dysfunkcji seksualnych i cierpienia seksualnego ludzi, krytycznymi nurtami w obszarze studiów nad płcią i seksualnością, demedykalizowaniem seksualności, a w tym zastosowaniem tych podejść w pracy pomocowej na rzecz osób reprezentujących całe spektrum – konwencjonalnych i nie – tożsamości płciowych i seksualnych (w tym cis-, trans-, hetero- i LGBQ).
________
W XXI w współczesna seksuologia przeżywa rozkwit. Dochodzi do rozłamów i podziałów w obrębie nauki, która niegdyś mogła być praktykowana jedynie przez medyków, później psychologów, a obecnie przez innych reprezentantów/tki zawodów pomocowych.
Jak wyznaczać standardy pracy z ludzką seksualnością? W jakim kierunku przesuwają się normy? Jakie wyzwania stoją przed specjalistami w erze „pigułki na wszystko“, nowych technologii oraz zmian definicji?
dr Agata Loewe – psychoterapeutka, seksuolożka, aktywistka na rzecz Ruchu Pozytywnej Seksualności oraz GSD (gender & sexual diversities). Założycielka Instytutu Pozytywnej Seksualności oraz portalu www.pozytywnaseksualnosc.pl.
www.agataloewe.com
www.sexpositiveinstitute.pl
______
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.