Seminarium dr Agaty Loewe z Instytutu Pozytywnej Seksualności
Uniwersytet Krytyczny | Seksuologia Krytyczna | Seksuologia klasyczna. Seksuologia pozytywna. Seksuologia krytyczna. Różnice, podobieństwa i kierunki zmian.
Prowadzenie: dr Agata Loewe (Instytut Pozytywnej Seksualności)
9 marca, poniedziałek, godz. 18.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
W XXI w współczesna seksuologia przeżywa rozkwit. Dochodzi do rozłamów i podziałów w obrębie nauki, która niegdyś mogła być praktykowana jedynie przez medyków, później psychologów, a obecnie przez innych reprezentantów/tki zawodów pomocowych.
Jak wyznaczać standardy pracy z ludzką seksualnością? W jakim kierunku przesuwają się normy? Jakie wyzwania stoją przed specjalistami w erze „pigułki na wszystko“, nowych technologii oraz zmian definicji?
Zapraszamy do udziału w cyklu „Seksuologia krytyczna”.
Podczas pierwszego spotkania podsumujemy główne paradygmaty współczesnej seksuologii w kontekście ich historycznej wartości. Seksuologia jest młodą nauką, a Polska jest ewenementem na mapie świata jeżeli chodzi o rozpoznawanie zawodu seksuologa. Zawdzięczamy to polskiej tradycji polskiej szkoły seksuologicznej. W obliczu zmian światowych trendów postępowania z człowiekiem – promocji zdrowia, prewencji, redukcji szkód – seksuologia powinna iść z duchem czasu. Temat seksu sam w sobie budzi kontrowersje, dlatego wiele ośrodków naukowych uczy o seksie odseksualnionym, odczłowieczonym, opartym o teorię i statystyki. Gdzie zainteresowanie seksem, tam już blisko do polityki.
Czy seksualność człowieka powinna być sferą prywatną czy publiczną? Przed jakimi dylematami moralnymi stają współcześni specjaliści? Czy nauka nadąża z pomocą osobom, które społeczeństwo spisało na straty? Jakie są konsekwencje braku edukacji seksualnej dla młodzieży i dorosłych? Jaką rolę spełnia seksuologia i praktykujący ją ludzie?
dr Agata Loewe – psychoterapeutka, seksuolożka, aktywistka na rzecz Ruchu Pozytywnej Seksualności oraz GSD (gender & sexual diversities). Założycielka Instytutu Pozytywnej Seksualności oraz portalu www.pozytywnaseksualnosc.pl.
www.agataloewe.com
www.sexpositiveinstitute.pl
______
Kolejne spotkania cyklu:
20.04: Seks a nowe technologie – gdzie podłączenie może nas rozłączyć. | Gościni: Izabela Dziugieł.
11.05: Niechciane dzieci seksuologii – co zrobić z niekonsensualnym seksem? | Gość: Tommi Paalanen (Sexual Rights Committee of the World Association for Sexual Health)
8.06: Alternatywne metody pracy z ludzką seksualnością | Goście: Luna Barbara Mierzewicz, Katarzyna Mołas, Piotr Jor Grabowski.
______
POZOSTAŁE SEMINARIA UNIWERSYTETU KRYTYCZNEGO W SEMESTRZE WIOSENNYM.
______
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.