Seminarium prowadzone przez dr Agatę Loewe z Instytutu Pozytywnej Seksualności
Uniwersytet Krytyczny | Seksuologia krytyczna | Seks-pozytywna edukacja seksualna
Prowadzenie: dr Agata Loewe (Instytut Pozytywnej Seksualności)
Gościnie: Paulina Trojanowska, Alina Synakiewicz
9 listopada, poniedziałek, godz. 18.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Seks-pozytywna edukacja seksualna – co to jest? W jakim wymiarze i formie jest ona obecna w Polsce? Czy odpowiada na potrzeby współczesnej młodzieży?
Na te pytania spróbują odpowiedzieć edukatorki seksualne: Alina Synakiewicz i Paulina Trojanowska. Ponadto, celem spotkania będzie przybliżenie sytuacji młodych ludzi w Polsce w kontekście ich wiedzy dotyczącej seksualności oraz wyzwań, jakie stawia współczesna rzeczywistość. Edukatorki opowiedzą także o swoich doświadczeniach z prowadzeniem zajęć z edukacji seksualnej dla młodzieży i dorosłych w szkołach, placówkach opiekuńczych oraz innych instytucjach. Podczas spotkania porozmawiamy o seks – pozytywnej edukacji dla młodych osób versus polskiej rzeczywistości, a także o obawach dorosłych i oczekiwaniach młodzieży wobec edukacji seksualnej. Poruszymy kwestię „starych” i „nowych” zagrożeń takich jak: dyskryminacja, cyberprzemoc, czy seksualizacja. Spróbujemy znaleźć przepis na seks-pozytywną edukację po polsku.
Alina Synakiewicz – pedagożka, edukatorka seksualna, trenerka umięjętności psychospołecznych. Autorka publikacji dla młodzieży „Jak dojrzewać i nie zwariować”, współtwórczyni poradnika „Nie zgadzam się na przemoc! Aktywizacja młodzieży w zakresie przeciwdziałania przemocy seksualnej i wiktymizacji”. Od 2005 roku związana z Grupą Edukatorów Seksualnych Ponton. Pracuje jako wychowawczyni w ognisku opiekuńczo-wychowawczym na Białołęce.
Paulina Trojanowska – absolwentka psychologii i socjologii UW, ukończyła seksuologię kliniczną na WUM, edukatorka seksualna – prowadzi zajęcia na terenie całej Polski z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi; wolontariuszka Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton”.
_________
Współczesna seksuologia przeżywa rozkwit. Dochodzi do rozłamów i podziałów w obrębie nauki, która niegdyś mogła być praktykowana jedynie przez medyków, później psychologów, a teraz przez innych reprezentantów/tki zawodów pomocowych. Jak wyznaczać standardy pracy z ludzką seksualnością? W jakim kierunku przesuwają się normy? Jakie wyzwania stoją przed specjalistami w erze „pigułki na wszystko“, nowych technologii oraz zmian definicji?
dr Agata Loewe – psychoterapeutka, seksuolożka, aktywistka na rzecz Ruchu Pozytywnej Seksualności oraz GSD (gender & sexual diversities). Założycielka Instytutu Pozytywnej Seksualności oraz portalu www.pozytywnaseksualnosc.pl.
www.agataloewe.com
________
Kolejne spotkania cyklu:
7.12: Farmakoterapia w terapii seksualnej | Goście: dr hab. Krzysztof Nowosielski, dr Robert Kowalczyk
11.01: Współczesny heteroseksualizm i nauka przyjemności | Prowadzenie: dr Agata Loewe
Pozostałe seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze jesiennym.
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.