Ostatnie seminarium prof. Grzegorza Klaman w ramach cyklu Sztuka Czasu Współczesnego odbędzie się w czwartek, 12 czerwca o godz. 19.00 w Świetlicy KP w Trójmieście.
Ruiny transformacji, to tytuł ostatniego już seminarium prof. Grzegorza Klaman w ramach cyklu Sztuka Czasu Współczesnego Uniwersytetu Krytycznego. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 12 czerwca o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.
Antysystemowe, oporne spojrzenie sztuki będzie tematem seminarium Ruiny transformacji z udziałem Staszka Rukszy z Galerii Kronika w Bytomiu.
Staszek Ruksza – Kurator wystaw, historyk sztuki. Absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyrektor programowy CSW Kronika w Bytomiu. Autor tekstów o sztuce współczesnej i redaktor książek. Kurator wielu wystaw w kraju i za granicą. Założyciel Klubu Krytyki Politycznej na Śląsku. Współpracuje z Teatrem ZL. W latach 2007-09 wykładowca Uniwersytetu Śląskiego. W 2009 rezydent apexart w Nowym Jorku.
Cykl czterech seminariów ma na celu prześledzenie kilku wybijających się wątków dotyczących funkcji sztuki społecznie zaangażowanej i krytycznej. Niegasnące konflikty i nieporozumienia – lub też narastający opór i niechęć – wywoływane przez różnorodne gesty artystyczne wydają się więzić nas w pętli narastającej społecznej agresji. Zerwanie komunikacji, zmieszanie pojęć i języka w niebezpieczny sposób uwalnia lęki i uprzedzenia. Przepracowane w burzliwych latach 90-tych spory ideologiczne nie wygasły i wracają ze zdwojoną siłą. Dekada względnego spokoju okazała się pozorem konsensusu kulturowego i ponownie dzisiaj potrzebujemy krytycznego wglądu i wysiłku przywracającego nam sferę publiczną.
Sztuka jest niezbywalnym składnikiem naszego życia i zarówno artyści jak i politycy ponosimy odpowiedzialność za jakość performatyki społecznej, sztuka często ma większą siłę oddziaływania od politycznych normatywów lecz jest też niezwykle wrażliwa i podatna na zawłaszczenie i deformację – mówi prof. Grzegorz Klaman. Liczę, że te spotkania staną się jeszcze jedną składową i kolejnym narzędziem do weryfikacji i przewartościowania materiałów, do pogłębionej publikacji na temat sztuki krytycznej w Polsce – dodaje.
Gośćmi seminarium są artyści i kuratorzy, którzy w istotny sposób mieli wpływ na przebieg debaty dotyczącej roli artysty jego praw i odpowiedzialności w przestrzeni wspólnej, wywołali swoim działaniem kontrowersje lub spory ideologiczne przewartościowujące zastane status quo.
Seminarium Sztuka Czasu Współczesnego prof. Grzegorza Klamana pt. Ruiny transformacji odbędzie się w czwartek, 12 czerwca o godz. 19.00 w Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk.
Dotychczasowe seminaria prof. Grzegorza Klamana w ramach Sztuka Czasu Współczesnego odbyły się:
20 marca Mięso – ciało – klon;
17 kwietnia Agorafobia kontra agora filia;
15 maja Bio art – symbiotyczna przyszłość
Seminarium Sztuka Czasu Współczesnego odbywa się w ramach cyklu Uniwersytetu Krytycznego dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.