Zapraszamy do refleksji nad ruchami protestu, ze szczególnym uwzględnieniem protestów przeciw ACTA.
Ruchy protestu: praktyki wolności w internecie i na ulicach – rok po STOP ACTA
23 listopada, sobota, w godz. 11.00-18.30
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
ul. Żurawia 4, s. 108
Zapraszamy do refleksji nad ruchami protestu, ze szczególnym uwzględnieniem protestów przeciw ACTA. Wokół jakiej tożsamości zorganizowane są protesty? Jakie języki protestu pojawiają się, a jakie praktyki? Jakie wartości uznawane są za zagrożone? W jaki sposób realizuje się kolektywność? Jakie podmioty biorą w nich udział? Jaką rolę w organizacji społeczności i samych protestów odgrywa internet? A jaką media społecznościowe? Czy istnieją cechy wspólne różnych ruchów protestu w Polsce, czy też ich podobieństwo jest tylko pozorne? Zapraszamy do przyjrzenia się tytułowym protestom z perspektywy dwóch dyscyplin: antropologii kulturowej i filozofii społecznej.
Za pomocą ich narzędzi chcemy dotrzeć do wymykających się metodom ilościowym informacji na temat ukrytych relacji władzy, konstruowania tożsamości protestujących czy procesów budowania symbolicznej wspólnoty. Poddamy również głębokiej wzajemne oddziaływanie na siebie społeczeństwa i internetu.
Konferencja będzie się składać z dwóch modułów. Pierwszy to referaty studentek/ów oraz doktorantek/ów, które zostaną włączone do publikacji pokonferencyjnej. Drugi to panel dyskusyjny z udziałem osób biorących aktywny udział w organizowaniu protestu przecie uchwaleniu ACTA. [tekst organizatorów]
Dziennik Opinii jest patronem medialnym konferencji.