Spotkania wokół książki Różowy język z udziałem m.in. autora, Błażeja Warkockiego w poniedziałek, 12 maja o godz. 19:00 w Świetlicy KP w Trójmieście.
Na czym polegał przełom w myślenie o homoseksualności w literaturze i debacie publiczej oraz jakie aktualnie są jego konsekwencje? Gdzie zakradł się homofobiczny język?
Wszyscy mamy różowy język, to prawda. Język można też wystawić w szyderczym geście, choć nie zawsze się to dobrze kończy. Język jest lepki, cielesny, seksualny. „Różowy język” ma być tutaj przede wszystkim synonimem dyskursu wokół homoseksualności na początku XXI wieku.
Fragment z książki Błażeja Warkockiego
O tym, jak kształtowany jest język debaty publicznej (czyli też o tym, jak „ratujące dzieci przed gejami” „autorytety” wytwarzają homofobiczny dyskurs) z autorem Błażejem Warkockim rozmawiać będą ekspertki różnych dziedzin. Debatę poprowadzi profesor Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Ewa Graczyk, literaturoznawczyni. Udział w dyskusji weźmie też Izabela Morska (dawniej Filipiak), pisarka i pierwsza znana postać, która określiła się w mediach jako lesbijka, a także Hanna Wilczyńska-Toczko, dziennikarka Radia Gdańsk, autorka reportaży i programów na temat sytuacji społecznej osób nieheteroseksualnych.
Podczas spotkania książkę “Różowy język” będzie można zakupić w promocyjnej cenie 30 zł.
Debata wokół książki Różowy język Błażeja Warkockiego odbędzie się w poniedziałek, 12 maja w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 35, II p.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Błażej Warkocki – ur. 1977, krytyk literacki, czasami publicysta. Obronił pracę doktorską w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wyróżniony w konkursie im. J. J. Lipskiego (2002); laureat stypendium artystycznego miasta Poznania za działalność krytycznoliteracką (2004). Współautor (razem z Przemysławem Czaplińskim, Maciejem Lecińskim i Elizą Szybowicz) Kalendarium życia literackiego 1976 – 2000 (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2003) oraz współredaktor (razem ze Zbyszkiem Sypniewskim) tomu zbiorowego Homofobia po polsku (Sic!, Warszawa 2004). W 2007 opublikował książkę Homo niewiadomo. Polska proza wobec odmienności.
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Uniwersytetu Krytycznego dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.