Miasto

Różowy język

Spotkania wokół książki Różowy język z udziałem m.in. autora, Błażeja Warkockiego w poniedziałek, 12 maja o godz. 19:00 w Świetlicy KP w Trójmieście.

 

 


Na czym polegał przełom w myślenie o homoseksualności w literaturze i debacie publiczej oraz jakie aktualnie są jego konsekwencje? Gdzie zakradł się homofobiczny język?

Wszyscy mamy różowy język, to prawda. Język można też wystawić w szyderczym geście, choć nie zawsze się to dobrze kończy. Język jest lepki, cielesny, seksualny. „Różowy język” ma być tutaj przede wszystkim synonimem dyskursu wokół homoseksualności na początku XXI wieku.


Fragment z książki Błażeja Warkockiego

 


O tym, jak kształtowany jest język debaty publicznej (czyli też o tym, jak „ratujące dzieci przed gejami” „autorytety” wytwarzają homofobiczny dyskurs) z autorem Błażejem Warkockim rozmawiać będą ekspertki różnych dziedzin. Debatę poprowadzi profesor Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Ewa Graczyk, literaturoznawczyni. Udział w dyskusji weźmie też Izabela Morska (dawniej Filipiak), pisarka i pierwsza znana postać, która określiła się w mediach jako lesbijka, a także Hanna Wilczyńska-Toczko, dziennikarka Radia Gdańsk, autorka reportaży i programów na temat sytuacji społecznej osób nieheteroseksualnych. 

 

 

Podczas spotkania książkę “Różowy język” będzie można zakupić w promocyjnej cenie 30 zł.

 

 

Debata wokół książki Różowy język Błażeja Warkockiego odbędzie się w poniedziałek, 12 maja w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 35, II p. 

 

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. 

 

Błażej Warkocki – ur. 1977, krytyk literacki, czasami publicysta. Obronił pracę doktorską w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wyróżniony w konkursie im. J. J. Lipskiego (2002); laureat stypendium artystycznego miasta Poznania za działalność krytycznoliteracką (2004). Współautor (razem z Przemysławem Czaplińskim, Maciejem Lecińskim i Elizą Szybowicz) Kalendarium życia literackiego 1976 – 2000 (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2003) oraz współredaktor (razem ze Zbyszkiem Sypniewskim) tomu zbiorowego Homofobia po polsku (Sic!, Warszawa 2004). W 2007 opublikował książkę Homo niewiadomo. Polska proza wobec odmienności.

 


Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Uniwersytetu Krytycznego dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij