Wodnik Szuwarek dla dzieci i rozmowy o zaufaniu zamykają ostatni dzień Parku Książki podczas Festiwalu Literacki Sopot 2015.
Ten artykuł pochodzi z archiwum Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.
**
Park Książki, czyli czytelnia w przestrzeni miejskiej umiejscowiona w Sopockim Parku Północnym nieopodal Teatru na Plaży. Na półkach wkomponowanych w zieleń skweru znajdą się lektury wielu wydawnictw o różnorodnej tematyce. Nie zabraknie na pewno publikacji autorów czeskich zgodnie z tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu Literacki Sopot.
Park Książki umiejscowiony zostanie w Parku Północnym w Sopocie stając się Letnią Czytelnią z wieloma atrakcjami. W otwartej czytelni w godzinach 11.00 – 19.00 każdy znajdzie interesującą lekturę wybierając z kilkuset książek.
Stałym elementem programu będą warsztaty dla dzieci odbywające się trzy razy dziennie o godz. 13.00 z Agatą Półtorak, 15.00 – English Book dla dzieci i 17.00. Ostatnie zajęcia poprowadzą Ewa Okroy i Elżbieta Okroy, które opisują w następujący sposób:
„Wodnik Szuwarek spojrzał w staw i ujrzał w nim wóz. Wóz jak wóz, tylko jakoś nie jeździł, a Szuwarek bardzo chce przyjechać do Sopotu, bo słyszał że dzieje się w nim duże ciekawych rzeczy. Uczestnicy warsztatów, mając na uwadze kontur odbijającego się w stawie Wielkiego wozu, z wykorzystaniem siedmiu najjaśniejszych gwiazd gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiednicy i innych materiałów w gwiezdnych barwach i fakturach pomogą Wodnikowi Szuwarkowi uruchomić ów wóz.”
Zajęcia dorosłym proponujemy w godzinach 13.00, 15.00 oraz 16.00. Przełamaniem standardowego, indywidualnego czytania w ciszy będzie wspólnotowe czytanie literatury na głos, czyli „Zaczytajmy się”. Na skwerze Parku Północnego o godz. 13 rozbrzmiewać będzie fragment książki „Zaufanie” czytanej przez współautorkę Annę Cieplak z Agnieszką Muras. Książką powstała z myślą o młodzieży, ale niewątpliwie każdemu z nas warto przypomnieć, że:
„Ufać komuś to na przykład rozmawiać z kimś szczerze i wierzyć, że ta osoba nie wykorzysta tego przeciwko nam, choćby w internecie.Gdy się ufa, świat staje się przyjemniejszy.”
fragmnet książki „Zaufanie”
Book Discussion Club, czyli Dyskusyjny Klub Książki o godz. 15.00 poprowadzi Aleksandra Hołubowicz poświęcony Encyclical Letter Laudato Si’, który dostępny jest w internecie a wersja drukowana będzie od czwartu, 20 sierpnia w Parku Książki.
Natomiast Krytyczny Przegląd Prasy o godz. 16.00 poświęcony będzie doniesieniom medialnym, który poprowadzi Michał Sutowski.
Program Parku Książki w Parku Północnym w Sopocie, niedziela, 23 sierpnia:
11:00 – 19:00 Letnia Czytelnia w Parku Książki z literaturą dla dzieci i dorosłych
13.00 Ociosanek – warsztaty dla dzieci prowadzone przez Agatę Półtorak zaproszoną przez księgarnię Ambelucja
13.00 ZaczytajMY się! – wspólne czytanie literatury dla dorosłych – fragment książki „Zaufanie” z Anną Cieplak i Agnieszką Muras
15.00 English Book dla dzieci – pełen radości i nowych wyzwań poznawczych kontakt z językiem angielskim prowadzony przez Tomasza Detlafa
15.00 Book Discussion Club – dyskusyjny klub książki prowadzony w języku angielskim przez Aleksandrę Hołubowicz poświęcony fragmentowi Encyclical letter Laudato si’
16.00 Krytyczny Przegląd Prasy – komentarze medialne z Michałem Sutowskim
17.00 Literacka herbata z konfiturą i ciastkiem podawana z samowara oraz Sladky Kopiec Krecika, czyli konkurs na ciasto z Czechami w tle.
17.00 Bałtyckie przygody Wodnika Szuwarka – warsztaty prowadzone przez animatorki Elżbietę Okroy i Ewę Okroy
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
Na półki Parku Książki publikacje przekazały wydawnictwa: Grupa Wydawnicza Foksal, W.A.B., Czarna Owca, Zakamarki, EneDueRabe, Smak Słowa, Instytut Sztuki Wyspa, Instytut Kultury Miejskiej oraz Krytyki Politycznej.
Podczas Literackiego Sopotu na Targach Książki dostępne będą publikacje Wydawnictwa Krytyki Politycznej w promocyjnych cenach.
Park Książki organizowany jest we współpracy z Biblioteką Sopocką i Miastem Sopot. Projekt Park Książki 2015 jest kontynuacją przedsięwzięcia realizowanego przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Trójmieście od 2012 roku. Wydarzenie wpisuje się również w projekt Stacje Pogody współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Kultura.