Miasto

Rodziny i przyjaciele osób LGBT

Goście: Jody Huckaby, Marta Abramowicz, Katarzyna Bojarska, Izabela Filipiak. 17 listopada, sobota, godz. 17.00, Świetlica KP w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35.

Czy potrzebne jest utworzenie polskiego ruchu Sojuszników LGBT?

W spotkaniu udział wezmą:
Jody Huckaby, dyrektor amerykańskiego PFLAG (Rodzice, Rodziny i Przyjaciele Gejów i Lesbijek).
Marta Abramowicz (Kampania Przeciw Homofobii, TOLERADO),
Katarzyna Bojarska (Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, Poradnia BezTabu),
Izabela Filipiak (Instytut Amerykanistyki Uniwersytetu Gdańskiego, pisarka),

17 listopada, sobota, godz. 17.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk

PFLAG (Parents, Families, & Friends of Lesbians and Gays – Rodzice, Rodziny i Przyjaciele Lesbijek i Gejów) to społeczno-polityczna organizacja z USA zrzeszająca członków rodzin i przyjaciół gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych z siecią ponad 350 sojuszników-oddziałów w Stanach Zjednoczonych, Puerto Rico i 11 innych krajach. Jej początki sięgają 1972 roku, kiedy po pobiciu syna, jawnego geja, jego matka Jeanne Manford napisała list i rozpoczęła medialną batalię o potrzebie wsparcia mniejszości seksualnych przez ich najbliższych i oburzania się na bierność policji i władz. Cykl nieformalnych spotkań w Nowym Jorku dla, początkowo, rodziców gejów, przekształcił się w bardziej sformalizowaną organizację włączając również rodziców i przyjaciół lesbijek, osób biseksualnych i osób transpłciowych (jako pierwsza organizacja w USA).

Jody Huckaby – od 2005 r. dyrektor organizacji Parents, Families, & Friends of Lesbians and Gays w Stanach Zjednoczonych (PFLAG, Rodzice, Rodziny i Przyjaciele Lesbijek i Gejów). Od ponad 20 lat pracuje w organizacjach pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Z wykształcenia jest psychologiem i teologiem. Jako szef organizacji zajmuje głos w wielu ważnych kwestiach, jak akceptacja osób LGBT przez członków rodzin, walka z dyskryminacją w miejscu pracy, walka z przemocą w szkołach, przestępstwami z nienawiści, znaczenie heteroseksualnych sojuszników w walce o równość. Sam jest gejem, a wśród swojego rodzeństwa ma zarówno osoby heteroseksualne, jak i homoseksualne. To jego pierwsza wizyta w Polsce i pierwsza możliwość spotkania z nim.

Marta Abramowicz – działaczka na rzecz osób LGBT, psycholog, trenerka, terapeutka. Jest absolwentką psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz MISHu – Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Była koordynatorką kampanii społecznej „Niech nas zobaczą” oraz akcji „Jestem gejem, jestem lesbijką”, a także wielu innych projektów edukacyjnych realizowanych przez Kampanię Przeciw Homofobii. Pod jej nadzorem powstał raport dotyczący sytuacji osób biseksualnych i homoseksualnych w Polsce. Z KPH związana od 2001 – najpierw w zarządzie, później jako wiceprezeska, a od 2009 do 2010 jako prezeska. Wykłada na Queer studies KPH. Jest koordynatorką projektu „Gry w życie” prezentowanej w ramach projektu MultiKulti w Europejskim Roku Równych Szans. Jest redaktor naczelną Portalu MultiKulti.

Katarzyna Bojarska – w 2002 r. ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Gdańskim. Tytuł doktora uzyskała w 2005 r. na tej samej uczelni. Pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Wykładowczyni, trenerka, edukatorka seksualna i badaczka społeczna. Specjalizuje się w zakresie nieheteroseksualnych i transpłciowych tożsamości, bada wpływ homofobii na codzienne funkcjonowanie osób homoseksualnych, biseksualnych oraz członków ich rodzin. Od wielu lat świadczy pomoc psychologiczną dla osób nieheteroseksualnych, transpłciowych i interseksualnych, dla ich heteroseksualnych rodziców, a także współmałżonków. Jako trenerka ma wieloletnie doświadczenie w pracy psychoedukacyjnej z sojusznikami osób LGBTQ – między innymi z psychologami, przyszłymi psychologami, a także z heteroseksualnymi członkami rodzin osób LGBTQ.

Izabela Filipiak – pisze prozę, poezję i eseistykę. Prowadziła warsztaty i zajęcia z twórczego pisania w międzynarodowych ośrodkach kulturalnych, na Uniwersytecie Warszawskim i w Studium Literacko-Artystycznym przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Opublikowała m. in. powieść Absolutna amnezja, zbiór wierszy Madame Intuita i podręcznik-esej Twórcze pisanie dla młodych panien. Jest stypendystką International Writers Program przy Uniwersytecie w Iowa. W latach 2003-2006 była visiting scholar na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Po uzyskaniu tytułu doktora filozofii w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (2005), specjalizowała się w zakresie literatury w języku angielskim i twórczego pisania w Mills College w Kaliforni (2009). Obecnie pracuje w Zakładzie Literatury i Kultury Amerykańskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Interesuje się współczesną autobiograficzną prozą amerykańską (memoir). Specjalizuje się w temacie żałoby, przestępczości, płci i rodzaju, modernizmu i postmodernizmu, oraz czarnego humoru.

Organizatorzy: Kampania Przeciw Homofobii, Poradnia BezTabu, Krytyka Polityczna Trójmiasto

Partner: Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT TOLERADO

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij