Warsztaty i prelekcje w ramach sympozjum "Rodzicielstwo po stracie" odbędą się 26 maja na Uniwersytecie Gdańskim, pozwolą poznać najskuteczniejsze strategie radzenia sobie z traumą poronienia.
Osoby mierzące się z doświadczeniem poronienia potrzebują w tym trudnym momencie fachowego wsparcia ze strony bliskich i personelu medycznego. Warsztaty i prelekcje w ramach sympozjum Rodzicielstwo po stracie pozwolą poznać najskuteczniejsze strategie radzenia sobie z traumą oraz metody pracy z osobami, które doświadczyły poronienia.
Sympozjum podejmuje problem poronień oraz straty dzieci w okresie okołoporodowym. Prelegenci będą mówić o kondycji psychicznej matek i ojców po stracie oraz czynnikach istotnych dla wychodzenia z traumy i procedurach medycznych wspomagających proces żałoby, a przy tym również konkretnych przykładach wsparcia psychologicznego i społecznego kierowanego do rodziców i rodzin. Wśród prelegentów znajdą się specjaliści – psychologowie kliniczni pracujący z rodzicami w sytuacji straty, m.in. z Fundacji Gajusz, Fundacji Dwie Kreski, prawniczka oraz sami rodzice.
Wydarzenie zakończy praca w dwóch grupach warsztatowych: dla rodziców po stracie (w formie grupy wsparcia), którzy będą mogli w ten sposób wesprzeć swój proces wychodzenia z traumy.
Druga grupa warsztatowa stworzona zostanie dla studentek/studentów zawodów medycznych i personelu medycznego pracującego w placówkach służby zdrowia, którzy będą mogli głębiej poznać proces i objawy powstawania oraz trwania traumy u rodziców po stracie. Celem warsztatu jest również uzyskanie wskazówek, w jaki sposób można złagodzić przeżywanie straty w postępowaniu okołoporodowym (np. które procedury i działania w szpitalu oraz w jakich sytuacjach są pomocne rodzicom; w jaki sposób personel medyczny może zadbać o rodziców jednocześnie chroniąc swoją kondycję psychiczną).
Sympozjum Rodzicielstwo po stracie odbędzie się 26 maja w godzinach 9.00-17.00 na Wydziale Nauk Społecznych na ul. Bażyńskiego 4 w Gdańsku (audytorium S209).
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Macherki we współpracy ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście.