Początek cyklu spotkań poświęconych Rewolucji kobiet rozpoczyna się w najbliższy wtorek, 11 marca w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.
Pierwsze seminarium poświęcone będzie historii dwóch wybitnych kobiet: Emma Goldman (1869-1940) i Voltairine de Cleyre (1866-1912): poetycka rewolta na rzecz wolności i sprawiedliwości.
Przyjaźń dwóch wybitnych anarchistek zaczęła się w Filadelfii w sierpniu 1893 roku. Emma i Voltairine działały na rzecz ruchu sufrażystek, walczyły o prawa kobiet, propagowały feministyczne hasła i angażowały się w walki na rzecz praw pracowniczych i wolnościowych (na czele z akcjami bezpośrednimi – Emma m.in. odbywała karę więzienia za nakłanianie do rewolty przeciwko wyzyskującym pracodawcom). Bardzo ważna jest ich działalność wydawnicza: Voltairine pisała wiersze i eseje, zaś Emma przez lata wydawała wraz ze swoim przyjacielem Aleksandrem Berkmanem czasopismo „Mother Earth”, w którym komentowano bieżące sprawy polityczne i społeczne.
W polskiej literaturze naukowej nie ma żadnych obszernych artykułów i opracowań o Goldman i de Cleyre. Wzmianki o nich pojawiały się jedynie w anarchistycznych Zinach, „Innym Świecie” lub „Przeglądzie Anarchistycznym”. Literatura zagraniczna jest dosyć obszerna i głównie właśnie na jej podstawie przygotowany zostanie przez Agatę Larczyńską wykład o poglądach i działalności tych rewolucyjnych kobiet.
Pierwsze seminarium Rewolucja kobiet odbędzie się we wtorek, 11 marca o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk. Wstęp wolny.
Plan kolejnych spotkań w ramach cyklu Rewolucja kobiet budujących rewolucyjne herstory:
8 kwietnia, godz. 18.00 Mujeres Libres- hiszpańskie kobiety na społecznych barykadach
Krótka historia działalności niezwykłej kobiecej organizacji anarchistycznej, powstałej w 1936 r. i skupiającej w swoich szeregach nawet 20.000 kobiet. Aktywistki walczyły o prawa socjalne i równouprawnienie kobiet aż do dyktatury generała Franco.
15 kwietnia, godz. 18.00 Pokaz filmu poświęconego hiszpańskim rewolucjonistkom Anarchistki, reż. Vincente Aranda, 122’
13 maja, godz. 18.00 Dyliżansem, pociągiem, a może rowerem? Podróż do emancypacji
Działalność sufrażystek wyzwoliła w kobietach chęć poznawania i zdobywania świata. W 1889 r. wydano pierwszy poradnik dla kobiet udających się w podróż autorstwa Lillias Campbell Davidson, założycielki Lady Cyclists’ Association.
10 czerwca, godz. 18.00 Niepokorne damy średniowiecza
Wanda co nie chciała Niemca? Joanna d’Arc? Było ich znacznie więcej: skandynawska królowa Małgorzata I i Elżbieta Luksemburska, co Polaka nie chciała… Opowieść o kilku znaczących kobietach żyjących w epoce średniowiecza.
Rewolucja kobiet jest częścią projektu Demokracja 4.0 współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.