Debata z serii „Pytania o Europę”. Wśród gości Agnieszka Wiśniewska z Krytyki Politycznej.
21 października, piątek, godz. 13.00-15.00, Centrum Konferencyjne Zielna, ul. Zielna 37, sala Europa, Warszawa
Unia Europejska jest często krytykowana za deficyt demokracji. Sposobem na jego ograniczenie miały być referenda – jako kwintesencja demokracji bezpośredniej, wyraz wsłuchania się w głos obywateli. Referenda świetnie działają np. w Szwajcarii, dając obywatelom poczucie wpływu na kształt państwa i jego polityk.
Ostatnie doświadczenia pokazują jednak, że referenda służą nie demokracji, ale populistom. Politycy wykorzystują je nie po to, aby wysłuchać głosu obywateli, ale wzmacniać swoją pozycję polityczną. Jak pokazał Brexit, takie manipulacje mogą mieć fatalne skutki. Tymczasem kolejne referenda są właśnie planowane lub rozważane w kilkunastu krajach UE.
Nasi goście z Wielkiej Brytanii i Węgier podzielą się swoimi doświadczeniami z kampanii referendalnych z tych dwóch krajów – przegranej kampanii przeciwko Brexitowi i kampanii na rzecz bojkotu antyimigranckiego referendum na Węgrzech. Porozmawiamy również o ciekawym przypadku Niemiec, które po doświadczeniach hitlerowskich plebiscytów z lat 30. zakazały organizowania ogólnokrajowych referendów. Podczas „Maratonu idei” nasi goście powspominają polskie referendum unijne w 2003 r. i zastanowią się, czy każda sprawa może podlegać głosowaniu.
W Maratonie idei udział wezmą: Radosław Ciszewski (Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego) i Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon)
Po Maratonie idei zapraszamy na debatę z udziałem:
– Roger Casale, New Europeans, Wielka Brytania
– István Hegedűs, Hungarian Europe Society, Węgry
– Agnieszka Wiśniewska, Krytyka Polityczna
– Arne Lietz, Poseł do Parlamentu Europejskiego, SPD, Niemcy
Moderatorka: Agnieszka Łada, Instytut Spraw Publicznych
Podczas debaty zapewniamy tłumaczenie symultaniczne polsko-angielskie.
***
Debata organizowana w ramach projektu, w którym dzięki wsparciu Parlamentu Europejskiego Instytut Spraw Publicznych i Fundacja im. Friedricha Eberta starają się inicjować debatę publiczną na tematy ważne dla Europy i dyskutowane przez Parlament Europejski oraz przybliżać Polakom tę instytucję.