Wykład z cyklu Pojęcie psychodelików w antropologii, kulturze, medycynie i filozofii.
16 listopada, piątek, godz. 19.00, Instytut Studiów Zaawansowanych, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Wykłady prezentują źródła (m.in. filozoficzne, antropologiczne, historyczne, farmaceutyczne), w których udokumentowano lub sugerowano używanie psychodelików w różnych cywilizacjach. Autor omówi pojęcia psychodelii oraz enteogenów; przywoła rozważania m.in. Aldousa Huxleya czy Immanuela Kanta na temat percepcji; opisze słynny wynalazek Alberta Hofmanna (LSD-25) oraz doświadczenia związane z jego odkryciem. Jednym z głównych tematów będzie obecność psychodelii w polskiej literaturze i sztuce, wykładom towar zyszą prezentacje dzieł artystów od Witkacego po twórców street artu.
Wykłady odbywają się w piątki o godz. 19.00:
19.10 – Ogólne pojęcie psychodelii i doświadczenia z enteogenami jako źrodło religii
16.11 – Psychodelia w Europie i na Słowiańszczyźnie
30.11 – Psychodeliczni romantycy i młodopolacy
21.12 – Witkacy, Szukalski i peyotl
11.01 – Kodeinowy Białoszewski i hipisi
25.01 – Psychodelia we współczesnej poezji i prozie polskiej
dr Kamil Sipowicz – historyk filozofii, dziennikarz i artysta. Autor licznych tekstów z zakresu filozofii i muzyki, publikował m.in. w magazynie „Jazz”, „Studia Philosophiae Christianae”, „Playboyu”, „Gazecie Wyborczej”. W 1999 redaktor naczelny miesięcznika „Max”. W 1983 zadebiutował jako poeta w podziemnym wydawnictwie Przedświt oraz w miesięczniku „Twórczość”. Od tego czasu wydał kilka tomików poezji, m.in. Świder metafizyczny i Pieśni solarne. W 2003 roku opublikował książkę Heidegger: degeneracja i nieautentyczność. W 2008 roku opublikował książkę Hipisi w PRL-u. W 2012 w Wydawnictwie Krytyki Politycznej ukaże się jego nowa książka Encyklopedia polskiej psychodelii (Od Mickiewicza do Masłowskiej, od Witkacego do street artu).
Wykład jest częścią projektu „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013”, realizowanego dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.