Spotkanie z pisarzem i laureatem Paszportu Polityki Ziemowitem Szczerkiem w ramach V Festiwalu Literackiego Preteksty.
18 października, niedziela, godz. 19.00, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Łubieńskiego 11, Gniezno
Czy wiesz gdzie leży Mordor i dlaczego droga krajowa numer 7 jest królową polskich szos? Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie zaprasza na spotkanie z pisarzem Ziemowitem Szczerkiem.
Ziemowit Szczerek (ur. 10 kwietnia 1978 r. w Radomiu) – polski dziennikarz, pisarz i tłumacz. Absolwent prawa i podyplomowych nauk politycznych. Dziennikarz współpracujący blisko z czasopismami „Polityka” i „Nowa Europa Wschodnia”. Mieszka w Krakowie. Ponadto interesuje się wschodem Europy, historią alternatywną i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi. Ostatnio najbardziej interesuje go gonzo oraz literatura i dziennikarstwo podróżnicze.
W swoim dorobku ma książki: „Rzeczpospolita zwycięska”, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”oraz „Siódemka”.
O książkach:
„Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”: To opowieść o polskich „plecakowcach” wyjeżdżających na Wschód w poszukiwaniu „hardkoru” i przygody. Głównym celem ich wędrówek jest Ukraina, którą przemierzają pociągami, rozklekotanymi autobusami i marszrutkami, magazynując historie, które sprzedają następnie – po odpowiednim „podrasowaniu” – żądnym podobnych treści rodakom.
Przyjdzie Mordor i nas zje jest narracją o odrzuceniu i fascynacji, o potrzebie ekstensyfikacji w osobie Innego tego, czego próbujemy nie zauważać u nas samych. Przedstawia jednocześnie Ukrainę jako przestrzeń wypartego w – świadomie prozachodniej – mentalności Polaków.
Przy tym wszystkim jednak, utwór da się rozpatrywać także jako apologia polskiej ruchliwości i ciekawości świata, którą we współczesnej Europie Środkowo-Wschodniej uznać można za coś wyjątkowego (Źródło Ha!art.pl)
„Siódemka”: Znów w drodze. Dziennikarz przemierza mizerny, rozpadający się „krajobraz kulturowy”, jednak tym razem Ziemowit Szczerek nie pisze o Ukrainie, a o Polsce – choć tak naprawdę pisze o niej zawsze. W Siódemce poddaje wiwisekcji „Polskę najpolstszą”, samo jej serce, gdzie biją źródła wszystkich jej bolączek i frustracji, matecznik polskiego marazmu, bylejakości i magmy, rdzeń pełen szyldozy i płotów odlanych z betonu, gdzie winy za chaos i syf nie można zrzucić na nikogo prócz nas samych. Opisuje Polskę leżącą przy drodze krajowej numer 7.
Jak opisać tę niezwykłą krainę? Pytanie trudne. Niewielu dotychczas próbowało. Siódemka tylko pozornie kpi z prowincji, prowincji leżącej w centrum naszego kraju. To dużo więcej niż żarty napędzane poszerzającymi świadomość wiedźmińskimi eliksirami (tak, tak – nie mogło zabraknąć także wiedźmina). To brutalna, szczera do bólu próba opisu tego, co swojskie, a zarazem bardzo tajemnicze i dotąd niezbadane. Siódemka stanowi podróż przez polskie jądro ciemności, przez kompleksy i fantazje narodowe, przez wieki historii – wędrówkę pełną groteski i przegięcia, napędzaną alkoholem i narkotykami (to wciąż #gonzo!), ale to przecież jedyny sposób na opisanie bezforemnej polskiej formy. (Źródło Ha!art.pl)
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.
Organizatorzy: Urząd Miejski w Gnieźnie, Miejski Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, Stowarzyszenie „Ośla Ławka”, Krytyka Polityczna.
Tegoroczny festiwal Preteksty realizowany jest w ramach projektu Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie pt. „Blubrajmy na Fyrtlu!” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.