Zapraszamy na pokaz gry o instytucjach publicznych oraz współpracy, połączony z grą miejską "Zagraj w kulturę". 25 maja, piątek, godz. 19.00-21.00, Świetlica KP.
Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” serdecznie zaprasza na premierę wirtualnej gry o instytucjach publicznych oraz współpracy (godz. 21.00), połączoną z grą miejską „Zagraj w kulturę” ( godz. 19.00- 21.00). Wydarzenie odbędzie sie w piatek, 25 maja w godzinach 19.00 – 22.00. Po spotkaniu odbędzie się Set DJ-ski podczas którego będzie można zwiedzić Świetlicę i zobaczyć przygotowaną wystawę przedstawiającą jej 2,5-letnią działalność.
W ramach projektu Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” (program Akademii Orange – Otwórz szkołę! Wirtualne lekcje o instytucjach publicznych) dzieci badały różne instytucje publiczne znajdujące się w Cieszynie oraz związki i zależności między nimi. W efekcie powstała edukacyjna gra internetowa opisująca zadania tych instytucji w wymiarze ogólnopolskim.
Gra zawiera około 50-ciu zagadek, dzięki którym dzieci i dorośli będą mogli dowiedzieć się więcej o kulturze i edukacji w Polsce. Poznają, jak działają domy kultury, muzea, ośrodki pomocy społecznej w oparciu o materiały video, rysunki czy animacje przygotowane przez dzieci z Cieszyna. Dodatkową atrakcją są zagadki przygotowane przez znane osoby związane z kulturą.
W ramach projektu dzieci miały możliwość zbadania w podgrupach, dzięki pomocy studentów Uniwersytetu Śląskiego z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Wydziału Artystycznego, konkretnych instytucji miejskich i tego jak one funkcjonują. Brały też udział w cotygodniowych zajęciach warsztatowych, organizowanych przez zespół Świetlicy, które przybliżały im najważniejsze zagadnienia związane z uczestnictwem w kulturze. Dzieci badały i oceniały dostępność oraz otwartość miejsc kultury i edukacji, poznawały różne sposoby upowszechniania kultury. Dowiedziały się również, wczuwając się w role niepełnosprawnych, dorosłych, dzieci, młodzieży, seniorów czy turystów podczas badania miejsc, na jakie przeszkody mogą napotykać poszczególni obywatele.
Poza zajęciami edukacyjnymi oraz warsztatami, dzieci wzięły udział w cyklu specjalnych spotkań przeprowadzonych przez osoby związane z działalnością społeczno-kulturalną. Zajęcia przeprowadzili m. in.: Agata Tecl i Martyna Tecl- Reibel z CSW „Kronika” w Bytomiu, Mirosław Filiciak ( medioznawca, adiunkt na SWPS), artystka Joanna Bronisławska (Asi Mina), programiści: Krzysztof Trzewiczek, Maciej Wojnicki i Katarzyna Gugniewicz oraz reżyser teatralny Wojciech Jakubiec.
W ramach projektu Otwórz szkołę! Wirtualne lekcje o instytucjach publicznych odbyły się również wycieczki, podczas których dzieci uzupełniały swoją wiedzę na temat instytucji publicznych oraz współpracy. Poznały jak w miastach różnej wielkości ( Warszawa, Bielsko-Biała, Ochaby) można rozumieć edukację kulturalną, nie tylko na poziomie instytucjonalnym. W wyniku pracy dzieci z Cieszyna od stycznia 2012r., powstała pierwsza w Polsce gra o instytucjach publicznych i współpracy na licencji CC by.
Projekt finansowany jest ze środków Fundacji Orange w ramach Akademii Orange.
Partnerzy: