Miasto

Prekariat – nowa klasa niebezpieczna?

Pytanie o prekariat jest pytaniem o przyszłość demokracji.

8 maja, środa, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro

Goście:
Zbigniew Marcin Kowalewski (LMD, Sierpień 80)
dr Iza Desperak (UŁ)
Maciej Szlinder (Praktyka Teoretyczna)

Prowadzenie: Przemysław Wielgosz (LMD)

Destabilizacja stosunków pracy to dziś poważniejszy problem niż bezrobocie. Niestabilne zatrudnienie to ciągła niepewność, brak zabezpieczeń socjalnych i praw pracowniczych. Niestabilne formy zatrudnienia szerzą się w Europie od kilkunastu lat, a Polska, wraz z Hiszpanią, notuje niemal 30-procentowy wskaźnik pracowników zatrudnionych na niepewnych warunkach. Prekaryzacja stanowi wehikuł dyskryminacji uderzający przede wszystkim w kobiety, młodzież i osoby starsze, a także w imigrantów.

Pytanie o prekariat jest pytaniem o przyszłość demokracji. Czy jest on klasą, czy tylko pewną grupą w łonie klasy robotniczej powstałą wskutek rozwoju nowych form wyzysku? Czy związki zawodowe mogą skutecznie organizować i bronić prekariuszy? Jak lewica ma odpowiedzieć na wyzwanie destabilizacji pracy? Czy prekariat jest bezsilny, czy może tkwi w nim siła?

Organizatorzy: Le Monde Diplomatique – edycja polska, Praktyka Teoretyczna i Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi

Wsparcie: Fundacja im. Róży Luksemburg

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij