Goście dyskusji: dr Jackek Wasilewski, Jakub Majmurek i dr hab. Ilona Biernacka-Ligięza.
Kwestie natury światopoglądowej od zarania budzą emocje każdym swym pojawieniem się w przestrzeni społecznej. Całe spektrum aspektów dotyczących życia, śmierci czy seksualności jest wciąż, ze względu na swoją polityczną i medialną nośność, mniej lub bardziej intencjonalnie wikłane w gry polityczne. Spory te zdają się nie mieć końca, a ostatnie lata pokazały, że ich siła jest często większa niż kiedykolwiek wcześniej.
Także w Polsce, zwłaszcza od czasu zmiany ustrojowej, kiedy to zyskaliśmy zdemokratyzowaną przestrzeń dla wolności słowa, odgrywają one istotną rolę. W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy gorącą dyskusję nad projektem dotyczącym wprowadzenia w Polsce instytucji związków partnerskich, w latach wcześniejszych rozpalały nas kwestie aborcji, in vitro czy obecności symboli religijnych w sferze publicznej. Część z tych kwestii wciąż co jakiś czas pojawia się w mediach i wypowiedziach polityków, część z nich dotyka nas osobiście.
Jaka jest polska specyfika dyskusji światopoglądowych? Czy możemy w ogóle o takowej mówić? Jakie mity wyznaczają granice takich debat w naszym kraju? Jakie są ich uwarunkowania? To pytania, które zadawać należy wciąż od nowa. I te właśnie kwestie spróbujemy poruszyć i postawić w nieco bardziej przystępnym świetle.
Goście spotkania:
dr Jackek Wasilewski (Uniwersytet Warszawski),
Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna),
dr hab. Ilona Biernacka-Ligięza (Uniwersytet Opolski).
Spotkanie poprowadzi Szymon Pytlik (Klub Krytyki Politycznej w Opolu).
Temat spotkania, Polskie mity a debaty światopoglądowe w przestrzeni publicznej, będzie dla nas jednak jedynie punktem wyjścia do szerszej dyskusji o roli kwestii światopoglądowych w dyskursie publicznym, oraz tego, jaki stosunek do nich mają aktorzy działający w przestrzeni publicznej (politycy, organizacje pozarządowe, itp.).
22 kwietnia, poniedziałek, godz. 10.30, Collegium Civitas, ul. Katowicka 89, sala 104.
Więcej informacji na wydarzeniu facebookowym.