Dyskusja z udziałem ekspertów polityki współpracy rozwojowej oraz prezentacja raportu Grupy Zagranica.
Polska współpraca rozwojowa – czy pomagamy z sensem?
12 grudnia, czwartek, godz. 16:00 – 18:30 Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Grupa Zagranica zaprasza serdecznie do udziału w debacie poświęconej ocenie jakości polskiej oficjalnej pomocy rozwojowej:
• Czy są szanse żeby zwiększyć wielkość polskiej pomocy?
• Komu powinniśmy pomagać?
• Czy kwoty przekazywane w ramach oficjalnej pomocy rozwojowej do Chin przyczyniły się do realizacji celów pomocowych określonych w Wieloletnim Programie Współpracy Rozwojowej? Czy dalej będziemy pomagać Chinom?
• Jak długo jeszcze będziemy pomagać w ramach tzw. pomocy wiązanej, której rezultaty dla rozwoju są poddawane w wątpliwość?
• Jak powinniśmy pomagać ? Polska specjalizacja czy globalne potrzeby? Wspieranie demokracji czy walka z ubóstwem?
• Co zrobimy z problemem tzw. „pompowania pomocy” (ang. inflated aid) czyli wliczania do oficjalnych statystyk pomocowych kosztów wspierania uchodźców, stypendiów studenckich czy kosztów finansowania walki ze zmianami klimatycznymi?
• Jaka jest rola Polski w debacie unijnej? Czy mamy pogląd na to jak powinna wyglądać unijna pomoc rozwojowa?
Debata rozpocznie się o godzinie 16:15.
Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu za pośrednictwem krótkiego formularza: http://www.zagranica.org.pl/debata-polska-wspolpraca-rozwojowa-czy-pomagamy-z-sensem.
Każdy/każda z uczestników/uczestniczek otrzyma bezpłatny egzemplarz raportu.
Do udziału w debacie w roli panelistów zaproszenie przyjęli: Jan Hofmokl, Naczelnik Wydziału Programowania Współpracy Rozwojowej, Departament Współpracy Rozwojowej MSZ Patryk Kugiel, analityk programu międzynarodowych stosunków gospodarczych i problemów globalnych w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, Marta Gontarska, członkini grupy roboczej ds. polityki współpracy rozwojowej przy Grupie Zagranica.
Moderator: Kordian Kochanowicz – ekspert w dziedzinie współpracy rozwojowej, wykładowca akademicki, ewaluator projektów międzynarodowych w firmie ASSIST-IN
Grupa Zagranica jest stowarzyszeniem 61 polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych we współpracę rozwojową, wspieranie demokracji, pomoc humanitarną oraz edukację globalną. Głównym celem Grupy jest budowanie sprawnego i kompetentnego polskiego sektora organizacji pozarządowych, który w sposób efektywny przyczynia się do rozwoju krajów uboższych oraz jest traktowany jako ważny element polityki zagranicznej i społecznej państwa.
Więcej informacji: www.zagranica.org.pl