Czy sam fakt politycznych intencji i bojowa retoryka sprawiają, że sztuka zmienia świat wokół nas?
19 czerwca, środa, godz. 18.00, Muzeum Współczesne Wrocław, Pl. Strzegomski 2a, Wrocław
Prezentacja i spotkanie w nowej przestrzeni Woliery w MWW będzie poświęcone problemom zaangażowania sztuki. Czy sam fakt politycznych intencji i bojowa retoryka sprawiają, że sztuka zmienia świat wokół nas? Wielu artystów i kuratorek przekonuje nas, że tak – sztuka feministyczna czy krytyczna prowokują i ingerują w język mówienia o problemach społecznych.
Gdy jednak o to samo zapytać teoretyków polityczności i radykalnej demokracji – odpowiedź jest negatywna. Nawet jeśli sztuka zwraca uwagę na sporne kwestie i wypowiada się w imieniu wykluczonych to mechanizm powstawania krytyki społecznej w ramach dyskursu sztuki jest skrajnie niedemokratyczny – to artystki i kuratorzy mówią „ludowi” co jest problemem i gdzie szukać recepty.
Faktyczną polityczność sztuki utrudnia też to, co wielu krytyków określa mianem „postpolityczności” dzisiejszych czasów – „eksperckie” konflikty bez odpowiedzialności za efekty i coraz częstsze wypychanie problemów do rozwiązania poza sferę demokratycznej akcji – tam gdzie sporne kwerstie ureguluje rynek lub tradycja.
Autor wykładu, Jakub Dymek, jest absolwentem MISH Uwr i Gender Studies na Polskiej Akademii Nauk, współpracuje z Krytyką Polityczną/Dziennikiem Opinii i działa we wrocławskim Klubie Krytyki Politycznej. W 2013 roku ukończył stypendium na University of North Carolina of Greensboro, gdzie brał udział w eksperymentalnym kursie „Art & Politics”.
Kuratorem programu debat w MWW jest Bartek Lis.
—
Organizator: Muzeum Współczesne we Wrocławiu.