Miasto

Pokaz filmu Tuwim Movie oraz kuchnia społeczna

Jeśli każdy coś przyniesie, dla każdego wystarczy jedzenia! Po jedzeniu oglądamy film.

1 kwietnia, wtorek, godz. 19.00, Zielona Jadłodajnia, ul. Kupiecka 5, Zielona Góra

Poruszamy kubki smakowe i ważne tematy. Kuchnia społeczna to przestrzeń, w której jesz i rozmawiasz. Nie stronimy od ważnych i trudnych kwestii społeczno-politycznych. Nie zapominamy o tematach lżejszych, równie istotnych. Tym razem będziemy rozmawiać o Tuwimie.

Na poczatek poruszamy żołądki: Zaczynamy od jedzenia, przynosisz potrawę – i jesz, smakujesz, próbujesz do woli. Ilość i jakość potraw zależy od wszystkich uczestników, jeśli każdy coś przyniesie dla każdego wystarczy jedzenia! Co ważne – kuchnia społeczna jest wegańska. Poza tym pełna dowolność przynoszonych potraw i omawianych tematów. Prosimy przynieście tylko drobne potrawy, które nie wymagają talerzy, sztućców i nie brudzą.

 

Najedzeni oglądamy film Tuwim Movie

o filmie Tuwim Movie

Dzień dobry, mówi Tuwim. A właściwie nie tylko mówi, ale też pokazuje swój świat. Czasem pełen liryki, ale częściej pasji i sprzeciwu wobec wszechobecnej biedy, nadużyć możnych czy bogoojczyźnianej propagandy. Świat miejscami bardzo podobny do naszego. Tuwim Movie to film, w którym wiek po debiucie poety zagrali znani i nieznani mieszkańcy Łodzi. I nie tylko. Intelektualiści, robotnicy, młodzież, seniorki, ważne persony obok imigrantów i wykluczonych — wszyscy, którzy dali się zaprosić do czytania Tuwima.

Talent Tuwima rodził się wśród szarych łódzkich murów, w ogniu walk Rewolucji 1905 roku, w zaułkach pełnych wyzysku i nędzy. Ten świat zderzyli ze współczesnym obliczem Łodzi twórcy filmu Tuwim Movie. Stef Brajter, reżyser i operator, zadbał o niespodzianki dla spostrzegawczych miłośników Łodzi, a Suavas Lewy, łódzki działacz dźwiękowy, kompozytor i różnoinstrumentalista, wyłuskał z wierszy ich dźwiękową naturę, przekładając je i opracowując na chór oraz opatrzył film nutami i audio-sferą, która być może otaczała młodego poetę.

Tuwim Movie (25 min)
koncepcja, reżyseria, zdjęcia: Stefan Brajter
muzyka i efekty dźwiękowe: Suavas Lewy

Na koniec poruszamy myśli: Z pełnymi brzuchami dotykamy tematów, które nas dotykają, pokazujemy alternatywy, drażnimy, przełamujemy tabu. Nie możemy powstrzymywać się przed głęboką krytyką współczesnej rzeczywistości. Musimy budować zmianę, która zależy od nas, a nie czekać, jak widzowie, aż gra się skończy.

 

Organizatorzy: Kooperatywa Zielona i Klub Krytyki Polityczne w Zielonej Górze

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij