Prelekcję przed filmem wygłosi Jakub Majmurek. Spotkanie z cyklu Krytycznym okiem w warszawskim kinie Wisła.
2 września, środa, godz. 20.30, kino Wisła, Pl. Wilsona 2, Warszawa
Jakub Majmurek – ur. 1982, filmoznawca, krytyk filmowy, doktorant w SNS PAN. Członek zespołu „Krytyki Politycznej”, redaktor portalu lewica.pl, współpracownik m.in. kwartalnika „Bez Dogmatu”, „Kina”, Dwutygodnik.com i innych mediów.Redaktor książek filmowych Wydawnictwa KP. Publicysta Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.
Bilety do nabycia w kasie kina.
O filmie:
Pieśń słonia ogląda się świetnie, choć to film schematyczny, z dosyć tradycyjną narracją, ckliwą muzyką, melodramatycznym zakończeniem, a jednak ciekawy i spójny.
Fabuła Pieśni słonia zasadza się na przedstawieniu gry intelektualnej i emocjonalnej między bohaterami – ze szpitala psychiatrycznego znika terapeuta, a ostatnią osobą, która go widziała i z pewnością wie, co się wydarzyło, jest pozostający pod jego opieką chory – Michael Aleen. Dyrektor szpitala – doktor Green, w obawie przed kolejnym medialnym skandalem, postanawia na własną rękę wyciągnąć od pacjenta informacje.
Reżyser Charles Binamé zręcznie przenosi nas w realia i atmosferę lat 60. Zdjęcia Pierre’a Gilla są stylowe i perfekcyjne. Ciekawie zmontowane klasyczne kadry przeplatają się z nowoczesnymi zbliżeniami, przebłyskami obrazów i retrospekcjami, które podkreślają i wydobywają emocje bohaterów. W prostej, klasycznej formie pozostaje dużo miejsca dla aktorów i granych przez nich postaci. Utrzymane w chłodnej tonacji zdjęcia dopasowują się do przestrzeni szpitala psychiatrycznego, w których mury pacjenci wnoszą życie.
Zofia Sikorska, krytykapolityczna.pl
—
Krytyka Polityczna jest patronką medialną filmu.