Pokaz filmu "Gerontofilia" kultowego twórcy LGBTQ, Bruce’a LaBruce’a odbywający się w środę, 1 lipca o godz. 18.00 otworzy przegląd „Morze Kina Zaangażowanego”.
Bohater Gerontofilii, 18-letni Lake, pracuje jako salowy w domu opieki dla seniorów, gdzie odkrywa fascynację znacznie starszymi mężczyznami, początkowo jedynie ich cielesnością, a w momencie gdy wchodzi w relację emocjonalno-seksualną z jednym z pacjentów w pełni uświadamia sobie swoje potrzeby. W filmie Bruce’a LaBruce’a doskonale współgrają pozornie sprzeczne elementy: melancholijny obraz starzenia zderza się z pełnym emocji i zawirowań świadectwem dojrzewania. Film Bruce’a LaBruce’a pełen jest przy tym również formalnych niespodzianek i doskonałej muzyki.
Po pokazie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi Przemysław Jan Minta – aktywista LGBTQ. Czy starość wyklucza intymne relacje? Czy wśród gejów kult młodości jest jeszcze silniejszy, a może to jednak stereotyp? Dlaczego relację erotyczną między bardzo dojrzałym mężczyzną a młodą kobietą dość powszechnie przyjmuje się za normę, a te same różnice wieku w innych konfiguracjach (młody mężczyzna – dojrzała kobieta, relacje homoseksualne) budzą tak silny społeczny opór? Porozmawiamy m.in. o wykluczeniu osób przekraczających ramy wieku średniego ze wspólnoty ludzi rozpatrywanych jako istoty seksualne oraz o utajonej homofobii wewnątrz środowiska LGBTQ.
Pokaz filmu Gerontofilia, reż. Bruce LaBruce oraz dyskusja w środę, 1 lipca o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście na ul. Nowe Ogrody 35 (p. II) w Gdańsku.
Bruce LaBruce – jedna z najciekawszych postaci kina kanadyjskiego, kultowy filmowiec oscylujący na granicy estetyki arthouse’u, kampu i pornografii. Do jego najgłośniejszych realizacji należą The Raspberry Reich – opowiada o homoseksualnej rewolucji nawiązując do działalności grupy Baader-Meinhof, lewicowej organizacji terrorystycznej. Jego głośne produkcje to również Otto, czyli niech żyją umarlaki i Gerontofilia. Ostatni film był zaskoczeniem dla jego fanów, ponieważ stanowi subtelny, niemal poetycki dramat. Film otrzymał tytuł najlepszego filmu podczas Festiwalu Nowego Kina w Montrealu.
Przemysław Jan Minta – z wykształcenia prawnik, a od kilku lat aktywista zaangażowany w inicjatywy dotyczące środowiska LGBTQ, wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Osób LGBT Tolerado – organizator m.in. I Trójmiejskiego Marszu Równości i festiwalu Tęczowe Rodziny Pełne Sił i Blasku Wielbiciel współczesnego kina, w tym także queer cinema.
Pokaz filmu Gerontofilia oraz towarzysząca mu dyskusja stanowią pierwszą odsłonę projektu „Morze Kina Zaangażowanego”, w ramach którego odbędą się pokazy najciekawszych współczesnych filmów i seriali połączone z dyskusją. Kolejne pokazy odbędą się jesienią, w wybrane środy: 23.09., 21.10., 18.11., 2.12. oraz 16.12.2015
Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.
Projekt Morze Kina Zaangażowanego dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.