"Praktyczna i finansowa porażka wojny z narkotykami to tylko część złożonego problemu" mówił o filmie Brat Pitt.
Wojna z narkotykami, zapoczątkowana w USA, mimo szlachetnych haseł wymawianych publicznie, ma całą paletę wad, absurdów czy zwyczajnie ciemnych stron, o których milczy się na co dzień. Cenę za to absurdalne podejście płacą tysiące osób. Warto przyjrzeć się tej polityce znacznie bliżej.
Możliwość taką, i dobry punkt wyjścia do dyskusji także o polskiej polityce narkotykowej daje film Eugene’a Jareckiego Dom, w którym mieszkam. Zapraszamy na projekcję.
21 listopada, czwartek, godz. 11.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
Naszym gościem będzie przy tej okazji Martyna Dominiak, jedna z redaktorek portalu narkopolityka.pl, która rozwinie temat i z chęcią odpowie na pytania z sali dotyczące kwestii rozsądnego podejścia do narkotyków.
——-
O filmie:
Dom, w którym mieszkam (The House I live in) to krytyczna analiza amerykańskiej polityki narkotykowej, bezlitośnie punktująca wszystkie jej absurdy i niekonsekwencje. Film pokazuje, że szkody wojny z narkotykami wpływają na losy jednostek i całych społeczności, bo polityka bazująca wyłącznie na wymiarze sprawiedliwości prowadzi tylko do masowego osadzania w więzieniach. Wcale nie poprawia zdrowia ani bezpieczeństwa publicznego użytkowników narkotyków i osób nie korzystających z substancji psychoaktywnych w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Sama wojna z narkotykami kosztuje rokrocznie amerykańskich podatników co najmniej 51 miliardów dolarów. To dokładnie 168 dolarów przypadające na jedną kobietę, jednego mężczyznę lub jedno dziecko w USA – są to koszty wojny z narkotykami na szczeblu państwowym lub stanowym, nieuwzględniające kosztów lokalnych lub niepoliczalnych, jak bezrobocie lub niedostępność edukacji.
Reżyseria: Eugene Jarecki
Produkcja: Charlotte Street Films, USA, 2012/110′
Nagrody i wyróżnienia:
2012 Transatlantyk – Audience Award
2012 Sundance Film Festival – Grand Jury Prize – Best US Documentary
2012 Sheffield Doc/Fest
2012 AFI/Discovery Silverdocs
Eugene Jarecki – twórca filmowy, wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach. Jego ostatni film „Regan”, prezentujący życie i dziedzictwo 40 prezydenta Stanów Zjednoczonych, otrzymał wiele pozytywnych recenzji po premierze na festiwalu Sundance i telewizji HBO z okazji 100 urodzin Regana. W 2010 roku Jarecki pracował wspólnie z Morganem Spurlockiem i Alexem Gibneyem jako reżyser filmu dokumentalnego inspirowanego książką Freakonomics. Wcześniej zrealizował też film krótkometrażowy „Move Your Money”, nawołujący Amerykanów, by wycofali swoje oszczędności z banków, które w powszechnym przekonaniu są za duże, by upaść, a przenieśli je do banków społecznych. Obraz ten był bardzo popularny w internecie, przez pierwsze 3 tygodnie obejrzało go ponad 7 milionów ludzi, niektórzy zaufali przekazywanym treściom i zdołało zabezpieczyć swój majątek. W 2006 roku filmem „Why we fight” zdobył główną nagrodę na festiwalu Sundance, obraz eksplorujący to, jak militaryzm osłabia politykę zagraniczną i obronną Stanów Zjednoczonych. Jerecki jest również obserwatorem politycznym, zajmującym się polityką międzynarodową. Regularnie pojawia się w programach publicystycznych na FOX News, CNN, BBC World czy publikuje w New York Times, Washington Post.
—-
Partnerem cyklu pokazów filmu jest Festiwal Watch Doc organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.
Wsparcie: Open Society Foundation