Projekcja dokumentu Charlotte Rampling. Spojrzenie w czwartek, 28 stycznia otwiera cykl pokazów "Odważyłyśmy się!" poświęconych wybitnym dojrzałym kobietom.
Ten artykuł pochodzi z archiwum Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.
**
Charlotte Rampling została odkryta dla kina na wybiegach światowych kreatorów mody. Już na początku kariery zagrała w filmach najważniejszych twórców tego okresu: u Viscontiego (Zmierzch bogów), Liliany Cavani (Nocny portier) czy Woody’ego Allena (Wspomnienia z gwiezdnego pyłu). Jednak choć aktorka pozostała aktywna przez kolejne dekady, a nawet podjęła się ról odgrywanych w kilku językach (poza angielskim z powodzeniem grywała po francusku i hiszpańsku), to jej aktywność została w dużym stopniu zredukowana do produkcji klasy B lub co najwyżej barwnych epizodów.
Aktorka w pełni odżyła w XXI wieku, kiedy ponownie dla kina autorskiego odkryli ją Francois Ozon i Julio Medem. Następnie wystąpiła także w głośnych serialach jakościowych (Dexter, Broadchurch). Dokument Charlotte Rampling. Spojrzenie ciekawie pokazuje tę skomplikowaną twórczą drogę.
Jakie jest to spojrzenie spod opadających powiek – zmysłowe? Oceniające? Mrożące krew w żyłach? Czy ona jest właściwie piękna czy brzydka? Śmiała obyczajowo czy konserwatywna? Charlotte Rampling to aktorka, jakich mało: jednocześnie zimna i seksowna, młoda i stara, brytyjska i francuska.
Agata Michalak, NaTemat.pl
O filmie:
Charlotte Rampling. Spojrzenie (2011) – dokument;
scenariusz i reżyseria: Angelina Maccarone,
czas: 90’
Pokaz filmu Charlotte Rampling. Spojrzenie odbędzie się w czwartek, 28 stycznia o godzinie 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk. Dyskusję po pokazie poprowadzą Julia Gierczak i Małgorzata Major. Wstęp bezpłatny.
Julia Gierczak – filmoznawczyni, kończy doktorat poświęcony twórczości Francois Ozona i jego relacjom z aktorkami. Autorka tekstów poświęconych kinu, redaktorka pisma „Panoptikum”. Od stycznia 2015 w zespole Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.
Małgorzata Major – badaczka popkultury, autorka licznych publikacji (m.in. w tomie Czas seriali, w „Ekranach” czy „Panoptikum”), w tym również artykułów online (Dwutygodnik.com, Popmoderna.pl). Absolwentka UMK, doktorantka UG.
Kolejne pokazy w ramach cyklu „Odważyłyśmy się!” odbędą się 4 lutego „Patti Smith: Sen życia” oraz 3 marca „Życie Jane”.
Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.