W więzieniach nie znikają problemy społeczne. W więzieniach znikają tylko ludzie. Wykład prof. Moniki Płatek
„W więzieniach nie znikają problemy społeczne. W więzieniach znikają tylko ludzie. Bezdomność, bezrobocie, narkomania, choroby psychiczne i analfabetyzm — to tylko kilka z wielu problemów, które znikają opinii publicznej z oczu, kiedy zmagających się z nimi ludzi wtrącamy za kraty”. — Angela Davis, amerykańska pisarka i aktywistka
W ramach cyklu „Kanon Idei” zapraszamy na spotkanie z prof. Moniką Płatek o odbieraniu wolności: o etycznych i społecznych aspektach kary więzienia.
5 grudnia, czwartek, g. 18.00. Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)
Kara więzienia istnieje chyba od zawsze i w niemal każdej społeczności na świecie, ale jak jest rozumiana dzisiaj? Czemu służy i jaki ma być jej cel: sprawiedliwość? zemsta? odizolowanie niebezpiecznych jednostek? resocjalizacja? Czy te cele są istotnie realizowane? Czy kara więzienia jest złem koniecznym, a może w pewnych przypadkach należałoby ją zastąpić czymś innym? Jak wysokie wyroki są sprawiedliwe i jakie warunki powinny panować w zakładach penitencjarnych? I co to jest „kryminologia radykalna”?
Profesor Monika Płatek jest kierowniczką Zakładu Kryminologii Instytutu Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji UW. Jej działalność naukowa i społeczno-polityczna koncentruje się na takich dziedzinach, jak prawo karne, prawa człowieka— w tym prawa kobiet, penitencjarystyka, kryminologia, psychologia społeczna, gender studies, mediacja, sprawiedliwość naprawcza i socjologia prawa. Swoje felietony publikuje m.in. w Gazecie Wyborczej i na blogu „Jak z Płatka”
Wydarzenie dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Łodzi