Miasto

Płatek: Dlaczego odbieramy wolność?

W więzieniach nie znikają problemy społeczne. W więzieniach znikają tylko ludzie. Wykład prof. Moniki Płatek

„W więzieniach nie znikają problemy społeczne. W więzieniach znikają tylko ludzie. Bezdomność, bezrobocie, narkomania, choroby psychiczne i analfabetyzm — to tylko kilka z wielu problemów, które znikają opinii publicznej z oczu, kiedy zmagających się z nimi ludzi wtrącamy za kraty”. — Angela Davis, amerykańska pisarka i aktywistka

W ramach cyklu „Kanon Idei” zapraszamy na spotkanie z prof. Moniką Płatek o odbieraniu wolności: o etycznych i społecznych aspektach kary więzienia.

5 grudnia, czwartek, g. 18.00. Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

Kara więzienia istnieje chyba od zawsze i w niemal każdej społeczności na świecie, ale jak jest rozumiana dzisiaj? Czemu służy i jaki ma być jej cel: sprawiedliwość? zemsta? odizolowanie niebezpiecznych jednostek? resocjalizacja? Czy te cele są istotnie realizowane? Czy kara więzienia jest złem koniecznym, a może w pewnych przypadkach należałoby ją zastąpić czymś innym? Jak wysokie wyroki są sprawiedliwe i jakie warunki powinny panować w zakładach penitencjarnych? I co to jest „kryminologia radykalna”?

Profesor Monika Płatek jest kierowniczką Zakładu Kryminologii Instytutu Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji UW. Jej działalność naukowa i społeczno-polityczna koncentruje się na takich dziedzinach, jak prawo karne, prawa człowieka— w tym prawa kobiet, penitencjarystyka, kryminologia, psychologia społeczna, gender studies, mediacja, sprawiedliwość naprawcza i socjologia prawa. Swoje felietony publikuje m.in. w Gazecie Wyborczej i na blogu „Jak z Płatka”

Wydarzenie dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Łodzi

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij