Autorskie czytanie fragmentu książki "Polki" z Gerardem Gueganem, przegląd prasy czeskiej oraz warsztaty dla dzieci to dodatkowe atrakcje Letniej Czytelni podczas Literackiego Sopotu
Ten artykuł pochodzi z archiwum Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.
**
Park Książki, czyli czytelnia w przestrzeni miejskiej umiejscowiona w Sopockim Parku Północnym nieopodal Teatru na Plaży. Na półkach wkomponowanych w zieleń skweru znajdą się lektury wielu wydawnictw o różnorodnej tematyce. Nie zabraknie na pewno publikacji autorów czeskich zgodnie z tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu Literacki Sopot.
Park Książki umiejscowiony zostanie w Parku Północnym w Sopocie stając się Letnią Czytelnią z wieloma atrakcjami. W otwartej czytelni w godzinach 11.00 – 19.00 każdy znajdzie interesującą lekturę wybierając z kilkuset książek.
Stałym elementem programu będą warsztaty dla dzieci odbywające się trzy razy dziennie o godz. 13.00, 15.00 i 17.00. Na pierwsze zajęcia Agata Półtorak zaprasza dzieci w wieku 6 – 10 lat Będzie to praca twórca polegająca na wykonaniu własnej korony i samodzielnego ozdobienia jej.
Elżbieta Okroy i Ewa Okroy najmłodszych uczestników zapraszają do krecikowego kopca o godz. 17.00. Literacki Sopot nieco nim wstrząsnął, trochę się usypał, w środku powstał wielki nieład. Z tego co znalezione wokół – muszelki, drewienka, kamyki, trawy, listki, kwiaty odbudujemy krecikowe domki, a gdy już je urządzimy, kreciki przygotują przyjęcie. Usiądziemy wśród książek i poduczymy się krecikowego języka, by móc razem zaśpiewać piosenkę.
Zajęcia dorosłym proponujemy w godzinach 13.00, 15.00 oraz 16.00. Przełamaniem standardowego, indywidualnego czytania w ciszy będzie wspólnotowe czytanie literatury na głos, czyli „Zaczytajmy się”.
Na skwerze Parku Północnego o godz. 13 rozbrzmiewać będzie fragment książki czytany przez autora Gerarda Guegana „Polki. Podróż do wnętrza Polski”. Francuski powieściopisarz oraz dziennikarz napisał reportaż ilustrujący Polskę oraz Polski w latach ’80. Książka z podróżny po Polsce wydało Stowarzyszenie Waga wierząc, że „Guegan daje fascynujące świadectwo o świecie, którego już nie ma; o tym, kim byliśmy, a właściwie: kim byłyśmy”. Rozmowa będzie tłumaczona.
Book Discussion Club, czyli Dyskusyjny Klub Książki o godz. 15.00 poprowadzi Aleksandra Hołubowicz poświęcony esejowi Minnehaha Creek, Jart Zita Grover, który dostępny będzie od czwartu, 20 sierpnia w Parku Książki.
Natomiast Krytyczny Przegląd Prasy o godz. 16.00 poświęcony będzie prasie czeskiej, który poprowadzi Tomasz Larczyński.
Program Parku Książki w Parku Północnym w Sopocie, piątek, 21 sierpnia:
11:00 – 19:00 Letnia Czytelnia w Parku Książki z literaturą dla dzieci i dorosłych
13.00 Długi, gruby i bystrooki – warsztaty dla dzieci prowadzone przez Agatę Półtorak zaproszoną przez księgarnię Ambelucja
13.00 ZaczytajMY się! – wspólne czytanie literatury dla dorosłych – autor Gerard Guegan czyta „Polki.Podróż do wnętrza Polski”
15.00 English Book dla dzieci – pełen radości i nowych wyzwań poznawczych kontakt z językiem angielskim prowadzony przez Tomasza Detlafa
15.00 Book Discussion Club – dyskusyjny klub książki prowadzony w języku angielskim przez Aleksandrę Hołubowicz poświęcony esejowi Minnehaha Creek, Zita Grover
16.00 Krytyczny Przegląd Prasy – media czeskie z Tomkiem Larczyńskim
17.00 Literacka herbata z konfiturą i ciastkiem podawana z samowara oraz Sladky Kopiec Krecika, czyli konkurs na ciasto z Czechami w tle.
17.00 Kopiec Krecika i krecikowy chór – warsztaty prowadzone przez animatorki Elżbietę Okroy i Ewę Okroy
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
Na półki Parku Książki publikacje przekazały wydawnictwa: Grupa Wydawnicza Foksal, W.A.B., Czarna Owca, Zakamarki, EneDueRabe, Smak Słowa, Instytut Sztuki Wyspa, Instytut Kultury Miejskiej, Stowarzyszenie Waga oraz Krytyki Politycznej.
Podczas Literackiego Sopotu na Targach Książki dostępne będą publikacje Wydawnictwa Krytyki Politycznej w promocyjnych cenach.
Park Książki organizowany jest we współpracy z Biblioteką Sopocką i Miastem Sopot. Projekt Park Książki 2015 jest kontynuacją przedsięwzięcia realizowanego przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Trójmieście od 2012 roku. Wydarzenie wpisuje się również w projekt Stacje Pogody współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Kultura.