Miasto

Oświadczenie w sprawie protestu przeciwko gender w Cieszynie

Hasła marszu w obronie życia i rodziny naruszają naszą wolność i prawo wyboru.

8 grudnia 2013 r. ulicami Cieszyna przejdzie I Chrześcijański Marsz w obronie życia i rodziny. Organizatorzy marszu, jak piszą w informacji prasowej z 15 listopada br., pragną zaprotestować przeciwko „ideologii gender”.

Z niepokojem przeczytaliśmy wiadomość, w której inicjatorzy wydarzenia, cieszyńska wspólnota „Nikodem – Mężczyźni w modlitwie” porównali „ideologię gender” do ideologii komunizmu. Przekonują, że „tak jak kilkadziesiąt lat temu ideologia komunizmu zniszczyła wolność człowieka w Polsce w imię równości między ludźmi, tak teraz ideologia gender zmierza do zniszczenia godności człowieka w całej Europie, w imię równości między orientacjami płciowymi”. Dowodzą, że teoria gender prowadzi do „nazywania par homoseksualnych małżeństwem oraz do prawa do adopcji lub in vitro dla tych par w imię równości między małżeństwami”.

Ten kolejny – korzystający z manipulacji – atak na gender jest dla nas szczególnie dotkliwy, gdyż ma miejsce w Cieszynie, gdzie działają organizacje zaangażowane w promowanie równośc kobiet i mężczyzn, zajmujące się profilaktyką przemocy oraz problemami dyskryminacji.

Bagatelizowanie tego typu sytuacji prowadzi do realnego zagrożenia równego traktowania osób należących do mniejszości społecznych, których ochrona jest obowiązkiem służb porządkowych.

Prowadzi także do zwiększania liczby przestępstw motywowanych uprzedzeniami i stereotypami związanymi z płcią. Dodatkowo fałszuje obraz współczesnej rodziny oraz kobiet i mężczyzn.

Apelujemy, w imieniu osób oraz organizacji, którym tego typu inicjatywy nie są obojętne, o wyraźny sprzeciw wobec marszu. Hasła promowane w nim naruszają naszą wolność i prawo do wybierania modelu rodziny, zgodnie z własnym sumieniem.


Pod oświadczeniem podpisują się organizacje i osoby związane ze Śląskiem Cieszyńskim
jak m.in.: dr Aleksandra Banot, prof. Kazimierz Ślęczka, Alicja Ślęczka, dr Grzegorz Studnicki, dr Anna Drożdż, dr Jerzy Krzyszpień, dr Grażyna Kubica, Michał Rauszer, Roma Rojowska, dr hab. Maciej Kurcz, dr Małgorzata Tkacz-Janik (radna Sejmiku Śląskiego),John D. Stanley,
 Partia Kobiet (Region Śląsk), Fundacja Kobieca eFKa, pismo feministyczne Zadra oraz Zespół Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie (dr Joanna Wowrzeczka, Anna Cieplak, Agnieszka Muras, Anna Pluta) oraz organizacje ogólnopolskie, m.in.: Feminoteka, Fundacja MaMa, Fundacja Replika, Stowarzyszenie „Tęczówka”, Partia Zielonych (dawniej: Zieloni 2004). 

6 grudnia (piątek) od 14.00 do 17.00 w Księgarni/Czytelni „Na Granicy”  w Cieszynie odbędzie się dyżur, podczas którego dr Aleksandra Banot będzie odpowiadać na pytania dotyczące teorii gender każdemu zainteresowanemu.  
7 grudnia (sobota) od 10.00 do 14.00 dyżur w Księgarni/ Czytelni pełnił będzie Michał Rauszer

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij