Miasto

Opera i co dalej? | Teatralność muzyki

Seminarium Uniwersytetu Krytycznego "Opera i co dalej?". Prowadzenie: Monika Pasiecznik.

Uniwersytet Krytyczny | Opera i co dalej? | Teatralność muzyki

Prowadzenie: Monika Pasiecznik

10 kwietnia, środa, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Ktoś powiedział, że opera to największe nieporozumienie, jakie stworzyła ludzkość. W istocie, cztery wieki jej historii to dzieje osobliwych porażek. Zaczęło się od fałszywie pojętej rekonstrukcji antycznej tragedii przez członków Cameraty Florenckiej, potem były nierozstrzygalne spory o miejsce tekstu, muzyki, teatru, o sposób współistnienia sztuk, wreszcie – niespełniona utopia teatru totalnego. Opera to dowód na to, jak wielki twórczy potencjał ma w sobie pomyłka!

Kwestię opery miała ostatecznie „rozwiązać” powojenna awangarda, która obwieściła w latach 60. XX wieku śmierć gatunku. Slavoj Žižek poszedł jeszcze dalej i napisał książkę o „drugiej śmierci opery”. Był to jednak tylko kolejny przykład niemożliwości uwolnienia się od starej operowej fantasmagorii, a nie próba odpowiedzenia na pytanie co dalej.

Jak wygląda opera po swoim zmierzchu? Teatr instrumentalny, muzyka sceniczna, opera konceptualna, forma modułowa – dziś znów mamy sto odpowiedzi na to pytanie. Na seminarium nie będziemy więc mówić o operze w kontekście niespełnionych pragnień, historii, mitu, postmodernizmu, campu czy gry konwencją. Przyjrzymy się konkretnym modernistycznym projektom z ostatnich kilku dekad, inspirowanym nową muzyką, filozofią, sztuką i teatrem.

Monika Pasiecznik – krytyczka muzyczna, redaktorka „Ruchu Muzycznego”, felietonistka „Odry”. Absolwentka filologii polskiej na UWr i teorii muzyki na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Publikowała też m.in. w „Glissandzie”, dwutygodnik.com, „Ricie Baum”. W latach 2009 i 2011 członkini komisji programowej Międzynarodowego Festiwalu „Musica Electronica Nova” we Wrocławiu. Autorka pierwszej polskiej monografii Karlheinza Stockhausena: Rytuał superformuły. Karlheinz Stockhausen: Licht. Die Sieben Tage der Woche.

Kolejne spotkania cyklu: 24.04, 8.05, 5.06

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij